Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
  • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
    Panie Starosto, moje pytania, które przeczyta Pan poniżej dotyczą niesłychanie fatalnej jakości wykonania remontu ulicy Fabrycznej w Markach. Co prawda pytanie o zbliżonym temacie było zadane w połowie grudnia 2006 jednak Pańska odpowiedź jest zdumiewająca, zupełnie nie zadowalająca i dlatego postanowiłem poruszyć ten temat ponownie. Pana odpowiedź usprawiedliwia fatalną jakość faktem, że remont wykonali pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych. Czy to oznacza, że wykonali ten makabryczny remont za darmo? Czy to oznacza, że ten okrutnie długi, uciążliwy i przepraszam za słowo obrzydliwy remont nie pochłonął pieniędzy publicznych? Czy stać nas podatników i Państwa zarządzających publicznymi pieniędzmi na takie marnotrawstwo? Przecież ten niedługi ale ważny odcinek był remontowany co najmniej dwukrotnie lub nawet trzykrotnie dłużej niż zrobiłaby to początkująca firma w dziedzinie budowy dróg. Efekt oglądamy i czujemy codziennie jeżdżąc tą droga, studzienki zaniżone o 5 – 10 cm, nierówna nawierzchnia. Jakie są wnioski – tylko takie, że poprawią jak polepszy się pogoda? Za darmo poprawią? A może niech w nocy poprawiają jak ludzie śpią i z własnej kieszeni? Czy ta ekipa powinna dalej psuć nasze drogi i marnować publiczne pieniądze? Gdzie był nadzór w czasie tego remontu? Czy osoby odpowiedzialne dalej pracują i marnują kolejne pieniądze psując inne drogi i narażając nas na straty finansowe i moralne? Czy będą wyciągnięte konsekwencje?
    (Wojciech M., 11.01.2007 r.)
    Foto Kazimierz Rakowski
    Starosta Wołomiński
    Odpowiedź:
    Panie Wojciechu,

    Wysokość studzienek kanalizacyjnych była już trzykrotnie regulowana przez pracowników Zarządu Dróg Powiatowych. Jak wynika z analiz ZDP studzienki obniżają się w dalszym ciągu na skutek natężenia ruchu na tej ulicy. Zarząd Dróg Powiatowych zwrócił się do Urzędu Miasta Marki z prośbą o wezwanie wykonawcy kanalizacji sanitarnej w ul. Fabrycznej w Markach o dokonanie naprawy w ramach gwarancji.

    Z poważaniem

    Maciej Urmanowski
    Starosta
  • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
    Kiedy będzie można podjąć pracę w powiecie jak i gminie bez koneksji partyjno rodzinnych. ponadto kiedy odejda ludzie którzy wypracowli lata a stanowiska blokuja dla rodzin i nie tylko. NO KIEDY
    (Sławek, 09.01.2007 r.)
    Foto Kazimierz Rakowski
    Starosta Wołomiński
    Odpowiedź:
    Panie Sławku,

    Uprzejmie informuję, że podjęcie pracy w Starostwie Powiatu możliwe jest gdy spełnione zostaną łącznie następujące warunki:
    - istnieje wakat w Wydziale,
    - naczelnik Wydziału zgłasza potrzebę zatrudnienia nowego pracownika.
    - kandydat przejdzie pomyślnie procedurę konkursową.

    Zgodnie z art. 3A ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U.Nr 142, poz. 1593 ze zm.) Starostwo wszczyna – w drodze konkursu - procedurę naboru na określone stanowisko, przedstawiając w ogłoszeniu o naborze wymagania, które winien spełnić kandydat.

    Wyjaśniam jednocześnie, że do pracowników urzędów gmin stosuje się również przepisy powołanej ustawy, zaś odpowiedzi na pytanie dot. zatrudniania w tych urzędach mogą udzielić wyłącznie wójt lub burmistrz.

    W kwestii zatrudniania osób, które nabyły uprawnienia emerytalne informuję, iż w urzędzie Starostwa nie pracują osoby posiadające takie uprawnienia, co za tym idzie nie jest możliwe aby stanowiska „blokowały dla rodzin i nie tylko”.

    z poważaniem

    Maciej Urmanowski
    Starosta
  • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
    Witam. Poprzedzając moich przedmówców również gratuluję, a moje zapytanie brzmi czy zamierza Pan przeprowadzać konkursy na sanowiskach kierowniczych, czy będa jak do tej pory niekróre dożywotnio. Jeżeli tak to jakie i kiedy. Pozdrawiam.
    ...

    Witam Pana Staroste
    Już w zeszłym miesiącu zadałam pytanie dotyczące konkursów na kierownicze stanowiska w powiecie i nie uzyskałam odpowiedzi. konkretnie chodzi mi o Dom Pomocy Społecznej w Radzyminie. Obecny dyrektor ma już 72 lata kiedy mają się sprawdzić młodsi na takich stanowiskach skoro sa blokowane przez emerytów. Jestem zaniepokojona takim stanem rzeczy ponieważ mam tam matkę i chciałabym już nowego powiewu zefirku, tymbardziej że pewnie niedługo sama znajde się tam jako pensjonariuszka.
    (Zofia, 04.01.2007 r.)
    Foto Kazimierz Rakowski
    Starosta Wołomiński
    Odpowiedź:
    Pani Zofio,

    Istotnie Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie ma 72 lata i nabył prawa emerytalne. W najbliższym czasie dokonam analizy spraw kadrowo-personalnych Starostwa i jednostek organizacyjnych Powiatu.

    Maciej Urmanowski
    Starosta
  • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
    Dlaczego tak długo trzeba czekać na pozwolenie na budowę? Powiat wołomiński jest chyba rekordzistą w województwie jeżeli chodzi o długość postępowań przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.
    (Piotr, 21.12.2006 r.)
    Foto Kazimierz Rakowski
    Starosta Wołomiński
    Odpowiedź:
    Panie Piotrze,

    Na wydłużony okres wydawania pozwoleń na budowę ma wpływ duża ilość wniosków składanych przez inwestorów, często w sprawach skomplikowanych, a także potrzeba poprawek i uzupełnień w składanych dokumentach.

    Często przed wydaniem pozwolenia istnieje potrzeba uzyskania opinii innych organów, a także obowiązek powiadomienia stron w sprawie o prowadzeniu postępowania i o możliwości zapoznania się z aktami sprawy i składania uwag.

    Starostwo pracuje obecnie nad usprawnieniem wydawania decyzji.

    z poważaniem

    Maciej Urmanowski
    Starosta
  • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
    Szanowni Panowie!
    Do kogo powinienem zwrucic sie pisemnie w sprawie przerobienia fragmentu chodnika dla pieszych na wjazd w droge nalezaca juz do gminy?
    Droga ta zostala notarialnie zrzeczona na rzecz gminy 17 czy 18 lipca tego roku, czyli przed usunieciem przepisu nakazujacego gminie dokonanie takich prac na swoj koszt.
    Odchodzi ona prostopadle od ulicy 100-lecia w Zagoscincu, jej numer to 12/5, obreb 05.Do tej pory dojezdzalem na plac budowy przez posesje wczesniejszych wlascicieli tej drogi, teraz zapowiedzieli, ze od nowego roku nie bedzie to juz mozliwe, ze przekazali te droge gminie po to, aby to gmina \"udostepnila\" wjazd na te droge.
    Ze sprawa bylem juz w Zarzadzie Drog Powietowych przy ul. Kobylkowskiej, jak tez w Wydziale Ekspolatacji i Infrastruktury, wszyscy mowia, abym sam na wlasny koszt przerobil ten chodnik, oczywiscie za pozwoleniem Zarzadu Drog Powiatowych. W wydziale Eksploatacji poradzono mi, abym do Panstwa wystapil pisemnie ze swoja prosba.
    Prosze mi doradzic, co mam zrobic, aby od marca 2007 mozna bylo kozystac z tego wjazdu.
    Z gory dziekuje za szybka odpowiedz.
    (Robert, 20.12.2006 r.)
    Foto Kazimierz Rakowski
    Starosta Wołomiński
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie Robercie,

    Informuję, że w celu załatwienia sprawy o której Pan pisze należy:
    • ustalić z Urzędem Miasta i Gminy Wołomin szerokość nowej drogi gminnej
    • wykonać projekt techniczny włączenia drogi gminnej do drogi powiatowej uzgodniony z Powiatowym Inspektoratem Ruchu Drogowego i Zarządem Dróg Powiatowych.

    z poważaniem

    Maciej Urmanowski
    Starosta
  • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
    Czy brana jest pod uwagę możliwość budowy drogi dojazdowej z Warszawy zupełnie nowym śladem: od ulicy Żołnierskiej skrajem zielonkowskiego poligonu wojskowego (teren Skarbu Państwa!) w kierunku Ossowa i dalej w kierunku Tłuszcza?
    Moim zdaniem przebudowa drogi 634 nie stworzy nowej jakości, natomiast długotrwały proces przebudowy przeraźliwie zatłoczonej drogi w praktyce zablokuje ją na kilka lat.
    Nowa droga \"odkorkowałaby\" 634-kę oraz stymulowała rozwój wschodniej części powiatu wołomińskiego.
    (Jacek Pływaczewski, 19.12.2006 r.)
    Foto Kazimierz Rakowski
    Starosta Wołomiński
    Odpowiedź:
    Panie Jacku,

    Ponieważ droga, którą Pan opisuje ma charakter wojewódzki, z pytaniem należy zwrócić się do Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Warszawie.

    Informuję, iż prowadzone są obecnie prace nad północnym wylotem z Warszawy drogi ekspresowej S-8 w kierunku Białegostoku na odcinku projektowanej Wschodniej Obwodnicy Warszawy do obwodnicy Radzymina.

    Trasa projektowanej drogi ekspresowej przebiegać będzie od istniejącego skrzyżowania trasy Toruńskiej z drogą nr 8 (al. Piłsudskiego w Markach) wzdłuż granicy Ząbek. Na wysokości Zielonki planowana jest budowa węzła „Drewnica” z projektowaną trasą S-17. Następnie trasa przejdzie po terenie północno-zachodniej Zielonki do węzła „Zielonka”, od którego przebieg trasy ustalono na terenie Kobyłki wzdłuż granicy z Markami. Na wysokości drogi gminnej (ul. Przyjacielska w Kobyłce) wybudowany zostanie węzeł „Kobyłka”, który umożliwi wjazd na trasę mieszkańcom Kobyłki i Wołomina. Z kolei trasa przebiegnie na granicy Kobyłki i Nadmy w kierunku istniejącego węzła „Radzymin” i obwodnicy Radzymina.

    Pomiędzy węzłem „Kobyłka” a włączeniem trasy do Radzymina na wysokości Nowego Jankowa wybudowany zostanie węzeł „Wołomin”, który umożliwi wjazd na trasę mieszkańcom północnego Wołomina.

    Ponadto wybudowany zostanie węzeł na przecięciu istniejącej obwodnicy Radzymina z drogą wojewódzka nr 635 (Wołomin – Radzymin).

    Termin zakończenia inwestycji planowany jest przez inwestora (inwestycja rządowa realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad Oddział Centralny w Warszawie) na rok 2012.

    z poważaniem

    Maciej Urmanowski
    Starosta
  • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
    Kto zapłacił za remont i dokonał odbioru ul. Fabrycznej w Markach?. To jest chyba kpina ze społeczeństwa. Wykonawca zrobił to co zrobił ale ktoś się pod tym podpisał i uznał, że tak spartaczona robota to wielki sukces i lekka ręką zapłacił za fuszerkę. Czy stać Starostwo na właściwy nadzór? Bo chyba tylko odierający te prace jest zadowolony z wyniku prac, no i firma, która wzieła pieniązki. Miałem nadzieję, że okres wyżucania pieniędzy publicznych już minął ale chyba jestem w błędzie.
    Pozdrawiam Wiesław Korolczuk
    (Wiesław, 16.12.2006 r.)
    Foto Kazimierz Rakowski
    Starosta Wołomiński
    Odpowiedź:
    Panie Wiesławie,

    Informuję, że modernizacja ulicy Fabrycznej w Markach na odcinku od drogi krajowej Nr 8 (ul. Piłsudskiego) do ul. Ząbkowskiej wykonana została we własnym zakresie przez pracowników Zarządu Dróg Powiatowych, bez udziału firm obcych.

    Widoczne w chwili obecnej niedociągnięcia zostaną usunięte w bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych co da gwarancję spełnienia oczekiwań użytkowników tego odcinka drogi.

    z poważaniem

    Maciej Urmanowski
    Starosta
  • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
    Panie Starosto, pana poprzednik zapowiadał iż Starostwo Wołomin posiada środki na budowę ścierzek rowerowych w powiecie. Czy te środki są nadal aktualne, a jeśli tak to na jakich zasadach gminy mogą się o nie ubiegać?
    (Piotr, 12.12.2006 r.)
    Foto Kazimierz Rakowski
    Starosta Wołomiński
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie Piotrze,

    Odpowiadając na Pana pytanie pragnę poruszyć dwie kwestie:

    1. Nie znam obietnic składanych przez mojego poprzednika. Informację uzyskaną od Pana mogę jedynie skonfrontować z projektem budżetu powiatu na 2007 rok przygotowanym przez poprzednie władze. Nie ma w nim przewidzianych wydatków na budowę ścieżek rowerowych.

    2. Postaram się przedstawić Panu pokrótce zamierzenia obecnego Zarządu Powiatu, w interesującym Pana obszarze.

    Mówiąc o specjalnie przygotowanych i oznakowanych trasach dla rowerzystów możemy mieć na myśli:
    - „ścieżki rowerowe”- jako elementu infrastruktury komunikacji publicznej (chodniki),
    - „szlaki rowerowe” - specjalnie wytyczone i oznakowane trasy o charakterze rekreacyjno-turystycznym.

    Są to dwa różne przedsięwzięcia wymagające stosowania różnych norm, przepisów i zasad projektowania ich przebiegu.

    Ścieżki rowerowe, budowane najczęściej w terenach zurbanizowanych, muszą spełniać przepisy prawa o ruchu drogowym i prawa budowlanego. Umożliwiają one bezpieczne przemieszczanie się rowerem do pracy, szkoły, na zakupy itd.

    Szlak rowerowy to wytyczona i oznaczona trasa przebiegająca przez atrakcyjne tereny, łącząca ciekawe miejsca przyrodnicze i historyczne.

    Większość zadań związanych z powstawaniem ścieżek rowerowych będzie realizowana przez gminy i przez nie finansowana. Koncepcją samorządu powiatowego jest połączenie ścieżek rowerowych z już istniejącymi, a także z planowanymi szlakami turystycznymi przebiegającymi przez powiat. Zgodnie z tą ideą rowerzysta będzie mógł bezpiecznie przejechać ze swojego miejsca zamieszkania do turystycznego szlaku rowerowego.

    Obecny Zarząd Powiatu zamierza bardziej zaangażować się w tworzenie infrastruktury służącej turystyce rowerowej. Chcemy skupić się nie tylko na wytyczeniu, oznakowaniu i opisaniu szlaków rowerowych, ale także na wyznaczeniu miejsc do odpoczynku, czy też zrobienia biwaku podczas wycieczki rowerowej.

    W 2005 roku Zielonkowskie Forum Samorządowe na zlecenie Starostwa Powiatu Wołomińskiego opracowało dokumentację „Rowerowego szlaku dziedzictwa historyczno-etnograficzno-przyrodniczego przebiegającego przez wszystkie gminy powiatu wołomińskiego”. Z tą koncepcją może się Pan zapoznać na stronie internetowej jej wykonawcy: http://www.forumzielonka.org.pl (w menu Zielone szlaki). Powiat zamierza kontynuować prace związane ze zbudowaniem szlaku turystycznego według programu zaproponowanego przez autorów opracowania.

    z poważaniem

    Maciej Urmanowski
    Starosta
  • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
    Witam serdecznie.
    Chciałabym zapytać, czy Pan Piotr Uściński będzie zajmował się organizacjami pozarządowymi i przewodniczył Radzie d/s Organizacji Pozarządowych i Powiatu tak jak to robił dotychczas Pan Dudzik?
    (Elwira, 12.12.2006 r.)
    Foto Kazimierz Rakowski
    Starosta Wołomiński
    Odpowiedź:
    Pani Elwiro,

    Zapewne pisze Pani o "Zespole o charakterze doradczym i inicjatywnym do współpracy Powiatu Wołomińskiego z organizacjami pozarządowymi ...".

    Zespół, o którym mowa powołany zostanie najprawdopodobniej w styczniu 2007 (kadencja obecnego zespołu skończyła się wraz z kadencją Rady Powiatu).

    W najbliższym czasie będziemy prosić organizacje pozarządowe o wytypowanie kandydatów na członków zaspołu.

    Pozdrawiam,

    Piotr Uściński
    Wicestarosta
  • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
    Panie starosto piszę juz trzeci, raz jestem uparta to prawda, ale nie mam pojęcia dlaczego nie ma nigdy odpowiedzi na moje listy. Problemy moje i mieszkańców gminy Jadów to drogi powiatowe (bardzo zły stan technoczny, naprawiane na szybkiego i takie efekty zapraszam i proszę jechać drogą Jadów - Myszadła lub w miejscowości Borki.Moze Pan wpłynie na Zarząd dróg, w naszej gminie brak znaków drogowych, nazw miejscowości.pisma nic nie dają.Chyba ktoś zapomniał, że gmina Jadów jest w powiecie wołomińskim.Pozdrawiam.
    (Małgorzata, 12.12.2006 r.)
    Foto Kazimierz Rakowski
    Starosta Wołomiński
    Odpowiedź:
    Pani Małgorzato,

    Pragnąc zdementować opinię, że zapomniano o gminie Jadów (utrzymanie dróg) informuję, że w gminie Jadów w 2006 roku wykonano nową nawierzchnię bitumiczną na drodze Urle - Adampol (warstwa wiążąca) o długości 2200 mb oraz na drodze Szewnica - Nowinki na długości 1500 mb. W 2006 roku kontynuowano również budowę drogi Sulejów - Kury. W zakres robót weszło wykonanie prac ziemnych, wykonanie podbudowy oraz wykonanie warstwy wiążącej i warstwy ścieralnej z masy mineralno asfaltowej na długości 2300 mb.

    Oznakowanie dróg zostanie uzupełnione w roku 2007 - związane jest to z roztrzygnięciem przetargu na wykonanie tablic znaków pionowych.

    Odnośnie drogi Jadów - Myszadła pragnę poinformować, że po okresie zimowym będzie dokonana ocena stanu technicznego tego odcinka drogi z uwzględnieniem jak najszybszej modernizacji. Na drodze w miejscowości Borki, po wykonaniu warstwy wyrównawczej w 2005 roku, planowane jest w 2007/2008 roku ułożenie nakładki bitumicznej.

    Remonty cząstkowe nawierzchni prowadzone są na bieżąco.

    z poważaniem

    Maciej Urmanowski
    Starosta