"Rzeźba i rzeźba"

Data: 03.06.2019 r., godz. 17.00    1262
Zapraszamy na wernisaż wystawy „Rzeźba i rzeźba”, na której zaprezentujemy prace czterech autorów: Wiktora Gajdy, Ewy Michalskiej-Gawron, Piotra Gawron oraz Grzegorza Witka.
Po wernisażu odbędzie się koncert Oli Bilińskiej z zespołem LIBELID.

Poniżej przedstawiamy sylwetki artystów...

Wiktor Gajda
Polski rzeźbiarz, malarz, rysownik. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni Artura Nacht-Samborskiego. Pracuje w Warszawie i Stroniu Śląskim. Jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum w Legnicy, Muzeum Okręgowym w Chełmie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i kolekcjach prywatnych.

Ewa Gawron-Michalska
Studiowała na Wydziale Rzeźby w ASP w Warszawie w latach. Należała do Pracowni Doświadczalnej Tkaniny Artystycznej. Brała udział w wystawach zbiorowych tkaniny m.in.: w 1973 r. w Berlinie i w Budapeszcie, w 1975 r. „Pokolenie XXX w Warszawie”, w 1977 r. „Małe Formy” w Warszawie, w latach 1985 i 1988 - Ogólnopolskie Wystawy Miniatur Tkackich w Łodzi. Nagrody: w 1972 r. - XI Debiut absolwentów ASP w Warszawie, w 1974 r. „I Quadrinnale Sztuki Użytkowej” w Erfurcie - wyróżnienie, w 1975 r. - „XXX-lecie zwycięstwa”, Zachęta, Warszawa - II nagroda.

Piotr Gawron
W 1972 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Zofii Demkowskiej na Wydziale Rzeźby. Od 1973 roku był pedagogiem na Wydziale Rzeźby. W 1994 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. Uczestnicząc w licznych wystawach uzyskał szereg nagród: V Festiwal Sztuk Pięknych w Warszawie 1974 Złoty Medal, IV Biennale Sport w Sztuce Barcelona 1977 - II Nagroda, I Salon Zimowy Warszawa 1982 - Złoty Medal, I Triennale Rzeźby Portretowej Sopot 1986 r. - Srebrny Medal, VI Biennale Małych Form Rzeźbiarskich Poznań 1986 - Złoty Medal, I Międzynarodowe Biennale Medalierstwa Unikatowego Warszawa 1988 - Pierwsza Nagroda, VII Biennale Małych Form Rzeźbiarskich Poznań 1989 r. - Grand Prix, V Salon Zimowy Warszawa 1989 r. - Grand Prix. Jego prace znajdują się w zbiorach następujących muzeów: Muzeum Narodowe w Warszawie, British Museum, Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum w Chorzowie, Muzeum w Toruniu, Muzeum w Bydgoszczy, Muzeum w Białej Podlaskiej. Prezentował swoją twórczość na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.

Grzegorz Witek
Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie; dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni rzeźby prof. Adama Myjaka. W 2003 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2010 roku uzyskał stopień doktora, w 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej - sztuki piękne. Obecnie prowadzi samodzielnie pracownię rzeźby dla studentów I roku. Prezentował swoją twórczość na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: wyróżnienie za pracę „Rywale” - Międzynarodowy Olimpijski Konkurs Sztuki i Sportu, Lozanna (rzeźba eksponowana podczas Olimpiady w Sydney); nagroda za rzeźbę „Wehikuł Czasu”, Tarnowski Salon Zimowy, BWA, Tarnów; II nagroda w konkursie na opracowanie koncepcji projektowej pomnika Danuty Siedzikówny ps. „Inka” - Białystok. Autor wielu realizacji rzeźbiarskich.

Fabryczka w Wołominie, ul. Orwida 20
9 czerwca 2019 (niedziela)

e-mail: fabryczka@powiat-wolominski.pl