Jesteś tutaj:

Ostatnie pożegnanie...

Data: 13.05.2019 r., godz. 13.00    1040
Starosta Wołomiński Adam Lubiak oraz członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Izabella Dziewiątkowska wzięli udział w ostatnim pożegnaniu śp. Ireny Zych - Matki tragicznie zmarłego ks. Sylwestra Zycha.
Irena Zych zmarła 8 maja, w wieku 97 lat. Była mieszkanką Lipinek, gm. Wołomin i Mamą ks. Sylwestra Zycha.

Ks. Sylwester Zych urodził się w Ostrówku, mieszkał w Lipinkach (parafia Duczki), ukończył szkoły w Duczkach i Zielonce, pracował jako wikariusz w Tłuszczu. Był duszpasterzem środowisk niepodległościowych. W 1982 został oskarżony w procesie pokazowym o próbę obalenia ustroju PRL siłą i przynależność do organizacji zbrojnej. Więziony w latach 1982 - 1986. Osaczony i prześladowany przez komunistyczne służby specjalne. W nocy 11 lipca 1989 ciało księdza Zycha znaleziono na przystanku PKS w Krynicy Morskiej. Pośmiertnie został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

- Od 2007 roku samorząd powiatu wołomińskiego włączył się w organizację oficjalnych uroczystości upamiętniających kolejne rocznice śmierci ks. Sylwestra Zycha. Dlatego też stawiliśmy się dziś, aby w tej pełnej dramaturgii historii, w dzień pogrzebu Pani Ireny Zych, stanąć w zadumie nad wyjątkową historią Matki i Syna - powiedział podczas mowy pożegnalnej starosta Adama Lubiak. - Ufamy, że wreszcie się spotkali, a Syn utulił Matkę w swoich ramionach.

Śp. Irena Zych została pochowana na cmentarzu parafialnym w Kobyłce, w grobie rodzinnym. Spoczęła obok swojego Męża i Syna.