Dzień otwarty w Powiatowej Bibliotece

Data: 07.01.2019 r., godz. 15.00    2256
Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów przy ul. Ogrodowej 1a w Wołominie wraz z nowym rokiem rozpoczęła w pełni swoją działalność. Udało się dopełnić wszelkich urzędowych formalności związanych z odbiorem budynku i czytelnicy mogą już korzystać z pełnej oferty powiatowej placówki.
Z tej okazji starosta wołomiński Adam Lubiak wspólnie z dyrektor Joanna Hołubicką zorganizowali, w dniu 7 stycznia, Dzień Otwarty w Bibliotece.

W inauguracji wydarzenia wzięła udział młodzież z wołomińskich szkół oraz starosta, przewodniczący Rady Powiatu Robert Perkowski, wicestarosta Robert Szydlik, wiceprzewodniczący Rady Cezary Wnuk, przewodniczący Komisji Dziedzictwa Narodowego, Kultury i Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego Robert Roguski oraz radny powiatowy Piotr Borczyński. Uczestnicy mogli zapoznać się z historią biblioteki, wziąć udział w konkursie wiedzy oraz warsztatach z archeologiem Karolem Żołędziowskim.

Przypomnijmy, że biblioteka, przy ul. Ogrodowej 1a posiada największy w naszym regionie księgozbiór liczący ponad 60 tysięcy woluminów z różnych dziedzin wiedzy, a szczególnie z zakresu pedagogiki i psychologii. Oferuje również:
• literaturę beletrystyczną dla dorosłych, młodzieży i dzieci,
• audiobooki,
• filmy DVD,
• roczniki czasopism,
• czytaki dla osób niedowidzących i niewidomych
• dostęp na platformie IBUK Libra do ponad dwóch tysięcy darmowych publikacji zakupionych przez bibliotekę.

O BIBLIOTECE

Powiatowa Biblioteka Publiczna powstała w 2013 roku na bazie Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, działającej na terenie naszego powiatu od 1955 roku.

Biblioteka Pedagogiczna mieściła się przy ul. Ogrodowej 1a, w budynku przedwojennego kina „Oaza” i powojennego Domu Kultury. Potomkowie rodziny Nasfeterów przeznaczyli ten dom na cele kulturalne. Doceniając ten gest, w październiku 2018 roku Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie nadano imię Heleny i Stefana Nasfeterów.

W związku z pogarszającym się stanem technicznym budynku przy ul. Ogrodowej, kilka lat temu biblioteka została przeniesiona do tymczasowej siedziby przy ul. Warszawskiej 22.

W październiku 2018 roku dokonano uroczystego otwarcia wyremontowanego budynku biblioteki.

DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA I KULTURALNA

Biblioteka oprócz swojej tradycyjnej funkcji czynnie uczestniczy również w wydarzeniach kulturalnych i społecznych naszego powiatu. Biblioteka organizuje dla młodzieży zajęcia biblioteczne i spotkania z ciekawymi ludźmi z zakresu literatury, historii, sztuki. Odbywają się także wydarzenia edukacyjne z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Tygodnia Bibliotek, Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu.

Przy bibliotece prężnie działa Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Prowadzone są warsztaty szkoleniowe dla bibliotekarzy z naszego powiatu. Organizowane są kursy komputerowe dla seniorów, popularny staje się e-learning.

PLANY

Priorytetem w działalności biblioteki jest rozbudowa działu regionaliów i utworzenie Regionalnej Izby Pamięci „Oaza Wspomnień”. W związku z tym zwracamy się do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o włączenie się i pomoc w zbieraniu fotografii związanych z przedwojennym kinem „Oaza” oraz wszelkich informacji i pamiątek związanych z naszym regionem. Planujemy zorganizowanie wystawy historycznej. Nawiązując do działającego tu niegdyś kina „Oaza” planujemy organizować pokazy filmowe, w nowoczesnej salce multimedialnej.

KONTAKT:

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie
ul. Ogrodowa 1a, 05-200 Wołomin
tel. 22 776 22 09 (w godzinach pracy biblioteki)
e-mail: biblioteka@pbp.wolomin.pl
www: http://www.pbp.wolomin.pl