Obchody 80. rocznicy istnienia Szkoły Podstawowej
im. POW w Ostrówku

Data: 23.11.2018 r., godz. 15.00    1650
Dnia 16 listopada 2018 roku był dniem wyjątkowym dla byłych i obecnych uczniów oraz pracowników szkoły w Ostrówku. Krajowe obchody stulecia niepodległości Polski zbiegły się z lokalnym świętem – osiemdziesięcioleciem Szkoły Podstawowej im. Polskiej Organizacji Wojskowej.
Jubileuszowe uroczystości zostały rozpoczęte mszą świętą w Kościele Parafialnym Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Ostrówku. Mszę koncelebrował biskup ordynariusz Diecezji Warszawsko – Praskiej ksiądz Romuald Kamiński przy udziale księży, którzy w przeszłości pracowali w naszej parafii, oraz obecnego proboszcza - ks. Marcina Łukasiewicza. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac szkolny, na którym pan Mieczysław Maciążek i pan Marcin Kurek reprezentujący fundatora, Towarzystwo Sportowe ,,Dębina”, dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Została ona poświęcona przez biskupa ordynariusza. Po tym podniosłym wydarzeniu goście przeszli do hali sportowej, w której odbyły się oficjalne obchody 80. rocznicy istnienia szkoły. Pani dyrektor Zespołu Szkół w Ostrówku, Jolanta Paderewska, po przedstawieniu i powitaniu zebranych poprosiła o zabranie głosu gości honorowych. Po przemówieniu biskupa na temat prawdziwych wartości i misyjności szkoły przedstawiciel samorządu województwa mazowieckiego przekazał na ręce pani dyrektor medal ,,Pro Masovia” za wybitne zasługi i całokształt działalności na rzecz województwa. Zostały też wręczone dyplomy uznania dla nauczycieli i pracowników szkoły. Następnie przemówił starosta wołomiński, pan Kazimierz Rakowski, który podkreślił zasługi nauczycieli w kształtowaniu młodego pokolenia. Wójt Gminy Klembów, pan Rafał Mathiak, podziękował całej szkolnej społeczności za codzienną ciężką pracę. Do zebranych przemawiali jeszcze: pani Katarzyna Kadzidłowska – prezes oddziału ZNP w Wołominie, generał brygady Konrad Wróbel ze Związku Piłsudczyków RP, ppłk Piotr Augustynowicz – Komendant Główny Polskiej Organizacji Wojskowej oraz pani Sylwia Bielec-Michalska pełniąca funkcję przewodniczącej Rady Rodziców Zespołu Szkół w Ostrówku.
Po przemówieniach obecnym w sali gościom została zaprezentowana historia szkoły – od roku 1938, w którym oddano do użytku dzieci i nauczycieli najstarszą część obecnego budynku, przez czasy II wojny światowej, dwukrotną rozbudowę, do chwili obecnej. Najbardziej wzruszającym momentem był występ uczniów i nauczycieli szkoły. Historia Polski obrazem, dźwiękiem i słowem malowana stworzona przez panią Dorotę Justynę Śliwę, nauczycielkę nauczania początkowego, przeprowadziła zebranych przez dzieje państwa polskiego od czasów legendarnych po czas odzyskania niepodległości w 1918 r. Mali i więksi aktorzy w pięknych strojach, na tle podniosłej muzyki, przy nastrojowym oświetleniu brawurowo odegrali swoje role. Część taneczna przedstawienia w postaci emocjonującego tańca flag oraz finałowego krakowiaka w wykonaniu starszych uczniów szkoły podstawowej u niejednego z widzów wywołały łzy wzruszenia.
Uroczystości w sali gimnastycznej były jedną z wielu atrakcji dla wszystkich, którzy tego dnia odwiedzili szkołę; goście mogli wstąpić do Sali Absolwentów i poszukać się na starych fotografiach bądź odwiedzić Salę Aktywności Twórczej, w której prezentowano prace utalentowanych plastycznie uczniów i absolwentów. Duże zainteresowanie wzbudziła Sala Kinowa, w której można było obejrzeć historię szkoły. Sala z Dawnych Lat przenosiła zwiedzających do czasów elementarza Falskiego, obsadek, kałamarza i mundurka z białym kołnierzykiem. W każdej sali dawni uczniowie na chwilę wracali do czasów, gdy sami biegali po korytarzach tej szkoły.
Kolejne rocznice są zawsze niezwykle emocjonalnymi wydarzeniami. Coraz liczniejsze grono absolwentów szkoły przychodzi na obchody jubileuszu, by przywołać wspomnienia i obserwować zmiany, jakie nastąpiły w ciągu tych lat. Wiele przychylnych komentarzy, które można było usłyszeć tego dnia, pozwala stwierdzić, że 80. urodziny Szkoły Podstawowej im. Polskiej Organizacji Wojskowej w Ostrówku zostały godnie uczczone.

Anna Czuba
ZS Ostrówek