Dzień Ziemniaka 2018 w Równem

Data: 27.09.2018 r., godz. 11.00    2036
W niedzielę 23 września 2018 roku o godz. 14.00 w miejscowości Równe gm. Strachówka już po raz dziewiąty na placu przed miejscową strażnicą OSP odbył się Festyn rodzinny Dzień Ziemniaka Równe 2018.
Imprezę zaszczycili swą obecnością m.in.: Proboszcz Parafii Sulejów ks. prałat Józef Rutkowski, Proboszcz Parafii WNMP w Strachówce ks. Mieczysław Jerzak, Radna Powiatu Wołomińskiego p. Magdalena Suchenek, Wiceburmistrz Wołomina p. Edyta Zbieć, zastępca Dyrektora PCPR w Wołominie p. Agata Żędzian, Wójt Gminy Strachówka p. Piotr Orzechowski, Przewodnicząca Rady Gminy Strachówka p. Anna Ołdak i Radni Gminy Strachówka: p. Ewa Mikulska, p. Beata Paczkowska, p. Krzysztof Gawor, p. Sylwester Ołdak, p. Elżbieta Szewczyk, sołtysi Gminy Strachówka: p. Anna Cudna, Jolanta Wiśniewska, Edyta Przybysz, sołtysi gmin ościennych: Sołtys Jaźwia gm. Tłuszcz p. Tomasz Siekaczyński, Sołtys sołectwa Wujówka gm. Jadów p. Marianna Wodzyńska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki p. Krystyna Ołdak wraz z członkami, Prezes Anna Szewczyk i członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Sulejowie gm. Jadów, Rada Seniorów w Zielone pod przewodnictwem p. Krzysztofa Łebkowskiego, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów pod kierownictwem p. Elżbiety Gałązki, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Strachówce dh. Piotr Wronka, druhowie OSP Strachówka i Borucza, druhny i druhowie OSP Równe oraz członkinie KGW Równe, Rada Sołecka Równe, członkowie MDP przy OSP Równe oraz licznie przybyli mieszkańcy z Gminy Strachówka i goście z terenu powiatu wołomińskiego i powiatów ościennych.
Oficjalnego otwarcia festynu ziemniaczanego dokonała i gości powitała gospodyni tego terenu Sołtys p. Hanna Wronka. W swoim wystąpieniu poinformowała, że Koło Gospodyń Wiejskich w Równem otrzymało dotację w kwocie 3500 zł na realizację projektu „KGW w Równem – w tradycji i kulturze” ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Wspaniałą atrakcją było rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Konfitura owocowa”. Do konkursu przystąpiło 11 pań. Została powołana komisja w składzie 3-osobowym: przewodnicząca p. Krystyna Ołdak, p. Anna Ołdak , p. Magdalena Suchenek. Pierwsze miejsce zajęła konfitura p. Marianny Kosińskiej z Równego, II miejsce p. Jadwigi Pacha z Zielonki, równorzędne III miejsce zajęły p. Janina Kosińska z Równego i Ewa Dylewska także z Równego. Komisja Również nagrodziła pozostałe panie. Wszyscy otrzymali sprzęt gospodarstwa domowego ufundowany przez Powiat Wołomiński.
Kolejnymi atrakcjami niedzielnego popołudnia były konkursy ziemniaczane. W konkursie „Najdłuższa obierka” zwyciężała p. Krystyna Paczkowska z Równego. W konkursie „Zbieranie ziemniaków na czas” dla dzieci w kategorii wiekowej od 4 do 12 lat wygrał Jakub Łokietek z Sitnego (gm. Jadów) i Łucja Birek z Ząbek, zaś w konkursie „Rzut ziemniakiem do wiaderka” dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat wygrały Justyna Wojciechowska i Kamila Frączek.
Nagrodę specjalną od Wójta Gminy Strachówka w konkursie „Poszukaj pieniążka wśród ziemniaków”– trampolinę wygrała Justyna Wojciechowska z miejscowości Białki gm. Tłuszcz. Nagrody dla uczestników konkursów ziemniaczanych ufundowała Gmina Strachówka. Z niespodzianką dla publiczności wystąpił kabaret KGW Równe, który przygotował scenkę pt. „Baba w urzędzie”. Uczestnicy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem ufundowanym przez Powiat Wołomiński.
Poczęstunek serwowały, jak zwykle, niezawodne Panie z KGW Równe. Wszystkie potrawy przygotowano oczywiście z ziemniaków. Po wszystkich tych atrakcjach uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali do wspólnego biesiadowania przy muzyce zespołu STARTER.
Współorganizatorami tegorocznego festynu rodzinnego Dzień Ziemniaka 2018 w Równem był Powiat Wołomiński, Gmina Strachówka oraz sponsorzy Gospodarstwo Rolne Państwa M. i A. Szopa z Równego i Zakłady Mięsne Stanisławów.
Patronat medialny nad imprezą objęli: „Kurier W”, „Fakty WWL”, „Goniec Tłuszczański”, „Moja Gazeta Regionalna” i „Radio Fama”.