Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

Informacja dotycząca możliwości uzyskania
rekompensat w związku z ASF

Data: 21.08.2018 r., godz. 14.00    1533
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umożliwia rolnikom staranie się o rekompensatę za zakup m.in. mat i środków dezynfekcyjnych w związku ze zwalczaniem ognisk choroby ASF w niektórych gospodarstwach rolnych. Nabór wniosków od 27.08 do 14.09.2018 r.
Zgodnie z zapisem § 13 lit. E Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: 
….ust. 1 Agencja udziela corocznie pomocy finansowej na realizację innych zadań wynikających z polityki państwa w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, producentowi rolnemu w rozumieniu przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, który prowadzi gospodarstwo w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w którym są utrzymywane zwierzęta gospodarskie z gatunku świnia (sus scrofa).
Ust. 2 uchylony.
Ust. 3 Pomoc o której mowa w ust. 1 jest udzielana w formie refundacji wydatków dla producentów rolnych będących rolnikami ryczałtowymi w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług – według ceny brutto , a dla pozostałych producentów rolnych – według ceny netto, poniesionych w danym roku kalendarzowym na:
1) Zakup mat dezynfekcyjnych;
2) Zakup sprzętu do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych;
3) Zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego;
4) Zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych.

Ust 4. Pomoc, o której mowa w ust. 1, ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie i jest udzielana zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 1408/2013 oraz przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Ust. 5 Wysokość pomocy, o której mowa w ust. 1, nie może przekroczyć:
1) w 2018 r.-75%,
2) w kolejnych latach - 50%

wydatków, o których mowa w ust. 3, na gospodarstwo.
Ust. 6. Pomoc, o której mowa w ust. 1, jest przyznawana w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, na wniosek tego producenta rolnego złożony na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej.