Sesja Rady Powiatu: podział powiatu na okręgi wyborcze i porozumienie z GDDKiA

Data: 28.05.2018 r., godz. 00.00    2404
Wśród najważniejszych punktów majowej sesji Rady Powiatu Wołomińskiego warto wymienić: sprawozdanie z realizacji Programu współpracy Powiatu Wołomińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2017.
Sprawozdanie przedstawiła naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Dorota Romańczuk. Również naczelnik Romańczuk zaprezentowała radnym projekt uchwały w sprawie podziału powiatu wołomińskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich numerów i granic oraz liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych. W uzasadnieniu do uchwały czytamy: „Wojewoda Mazowiecki na podstawie liczby osób zamieszkałych na terenie województwa mazowieckiego, według stanu na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory mają być przeprowadzone, zarządzeniem nr 91 z dnia 28 lutego 2018 r. ustalił liczbę radnych wybieranych do Rady Powiatu Wołomińskiego na 29. Ustalenie tej liczby było podstawą do dokonania szczegółowej analizy istniejącego podziału powiatu na okręgi wyborcze.” Zaproponowany podział został ustalony zgodnie z jednolitą normą przedstawicielstwa obliczoną przez podzielenie liczby mieszkańców powiatu – według stanu na dzień 31 grudnia 2017 r. – przez liczbę 29 radnych wybieranych do Rady Powiatu Wołomińskiego:
*liczba mieszkańców – 232.728
*liczba radnych – 29
*jednolita norma przedstawicielstwa – 8.025

Zwiększenie liczby mieszkańców powiatu (w porównaniu z 2014 r.), a tym samym zmiana przedstawicielstwa, są podstawą do zmiany liczby mandatów w okręgu wyborczym nr 2 Marki z 3 na 4 oraz w okręgu wyborczym nr 5 Wołomin z 7 na 6. W pozostałych okręgach liczba mandatów jest następująca: okręg wyborczy nr 1 Ząbki – 4 mandaty, okręg wyborczy nr 3 gmina Radzymin – 3 mandaty, okręg wyborczy nr 5 gminy Kobyłka i Zielonka – 5 mandatów, okręg wyborczy nr 6 gminy: Dąbrówka, Klembów, Poświętne – 3 mandaty, okręg wyborczy nr 7 gminy: Jadów, Strachówka, Tłuszcz – 4 mandaty. Projekt uchwały został poddany konsultacjom społecznym, których wyniki zostały przestawione w „Raporcie podsumowującym konsultacje społeczne”. Za podjęciem uchwały głosowało 21 radnych, nikt nie był przeciwny, a 6 radnych wstrzymało się od głosu.

Kolejne uchwały podjęte na ostatniej sesji przez Radę Powiatu dotyczą m.in. zasad udzielania dotacji celowych spółkom wodnym oraz wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia o współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Wołomińskim i Skarbem Państwa – Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie określenia zasad współpracy i wzajemnych zobowiązań przy realizacji zadania dotyczącego przebudowy skrzyżowania drogi powiatowej z drogą krajową nr 50 w miejscowości Zawiszyn w gminie Jadów. Głównym celem porozumienia będzie realizacja zadania mającego na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego i pieszego oraz płynności ruchu na drodze krajowej nr 50 w rejonie skrzyżowania z drogą powiatową. W uzasadnieniu do uchwały podkreślono, że: „porozumienie będzie zakładać, że Powiat zleci i sfinansuje w całości wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy ww. skrzyżowania, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zobowiązuje się do realizacji prac budowlanych na podstawie przekazanej dokumentacji”. Potrzebę realizacji porozumienia podsumował starosta wołomiński Kazimierz Rakowski podkreślając, że w Zawiszynie na skrzyżowaniu z drogą krajową dochodzi do częstych zdarzeń drogowych, niestety także śmiertelnych, stąd konieczność szybkiego podjęcia działań. Rada Powiatu podjęła uchwałę jednogłośnie.