Komunikat dotyczący przewozów autobusowych

Data: 03.02.2021 r., godz. 09.00    764
Oświadczenie w sprawie przewozów komunikacyjnych
Wołomin, 3 lutego 2021 roku

OŚWIADCZENIE

Starostwo Powiatowe w Wołominie dostrzega potrzebę tworzenia nowych linii autobusowych na terenie powiatu wołomińskiego, które spełnią potrzeby komunikacyjne mieszkańców i wpisują się w założenia rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 16 maja 2019r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dopłacie ze środków Funduszu podlegają linie komunikacyjne niefunkcjonujące co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy oraz linie, na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po 18 lipca 2019 roku.
Powiat jako organizator publicznego transportu zbiorowego realizuje zadania zgodnie
z przepisami określonymi w Ustawie o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 r. (Dz. U. 2020, poz. 1944 z późn. zm.). Planując uruchomienie nowych linii autobusowych organizator zgodnie z Ustawą musi zweryfikować potrzeby przewozowe mieszkańców, zgodność z zapisami ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych
o charakterze użyteczności publiczne oraz istniejącą infrastrukturę drogową pod ten cel. Należy zaznaczyć, że Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym organizatorami publicznego transportu zbiorowego w przewozach autobusowych mogą być: gmina, związek międzygminny, powiat, związek powiatów, związek powiatowo-gminny, związek metropolitalny, województwo.
Mając powyższe na uwadze, Zarząd Powiatu złożył w dniu 19 listopada wniosek do Wojewody Mazowieckiego o dofinansowanie nowej linii autobusowej na odcinku Radzymin-Klembów-Karolew. Wniosek złożony do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych został pozytywnie rozpatrzony. Kwota dopłaty do funkcjonowania linii wynosi ponad 170 tys. złotych.
Starostwo Powiatowe w Wołominie na bieżąco analizuje potrzeby przewozowe składane bezpośrednio przez mieszkańców, przedstawicieli gmin, czy prywatne firmy transportowe i rozważa partycypowanie w kolejnych naborach wniosków o objęcie dopłatą ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w momencie ich ogłoszenia.
Należy zaznaczyć, że w przypadku uruchomienia nowej linii autobusowej, dla której organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest Powiat, wybór operatora (firmy przewozowej) następuje zawsze w drodze konkurencyjnego, otwartego postępowania ofertowego, w wyniku którego wyłoniony zostaje przewoźnik oferujący najatrakcyjniejszą stawkę przewozową.

Karol Szyszko
Starostwa Powiatowego w Wołominie