Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

Pamięć o Powstańcach Styczniowych uczczona

Data: 19.03.2018 r., godz. 17.23    2467
Mija 155 lat od wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu narodowo-wyzwoleńczego Polaków. 18 marca br., w rocznicę tamtych wydarzeń, uczczono w gminie Strachówka pamięć o bohaterach 1863 roku. Organizatorami obchodów byli starosta wołomiński Kazimierz Rakowski oraz wójt gminy Strachówka Piotr Orzechowski.
Oprócz gospodarzy udział w uroczystości wzięli również Poseł na Sejm RP Piotr Uściński, Wicestarosta Wołomiński Adam Łossan, Eugeniusz Bądzyński przedstawiciel Związku Inwalidów Wojennych, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu wołomińskiego, przewodniczący rad gminnych, radni powiatowi, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Strachówki i okolic. List do uczestników uroczystości skierowany od Ministra Obrony Narodowej odczytał mjr. Tomasz Klóskowski.

W intencji bohaterów Powstania w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Strachówce została odprawiona Msza św. Druga część uroczystości odbyła się przed mogiłą powstańczą z 1863 r. w Kątach Wielgi, gdzie delegacje lokalnych władz samorządowych, kombatantów oraz uczniów złożyły kwiaty i wieńce.
Przy pomniku poległych wartę honorową pełnili żołnierze z I Warszawskiej Brygady Pancernej z Warszawy Wesołej. Apel Pamięci odczytała ppor. Gabriela Strzelecka. 

Ostatnim punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy informacyjnej ku czci Powstańców Styczniowych. Dokonali tego wspólnie starosta wołomiński Kazimierz Rakowski oraz wójt gminy Strachówka Piotr Orzechowski. Fundatorem tablic jest powiat wołomiński przy współpracy gminy Strachówka. Tablice znajdują się przy mogiłach bohaterów w Kątach Wielgi oraz Boruczy.




Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone Manifestem 22 stycznia wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane.
Było największym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 000 ludzi. Jednak poza Żmudzią i rozrzuconymi ośrodkami na Białorusi, w Inflantach Polskich oraz innych Ziemiach Zabranych, masa społeczeństwa nie była gotowa poprzeć „pańskiego” zrywu[2]. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Zdarzały się przypadki, że Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących im z pomocą, obdzierali do naga zabitych. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej. Niszczono dobra kultury, np. spalono archiwum Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu. Wilno zostało spacyfikowane przez oddziały Murawjowa Wieszatiela, na Litwie zginęło 10 tys. szlachty polskiej na ogólną liczbę 40 tys. Po upadku powstania Kraj i Litwa pogrążyły się w żałobie narodowej. W roku 1867 zniesiono autonomię Królestwa Polskiego, jego nazwę i budżet, w 1868 wprowadzono nakaz prowadzenia ksiąg parafialnych w języku rosyjskim, w 1869 zlikwidowano Szkołę Główną Warszawską, w latach 1869–1870 setkom miast wspierających powstanie odebrano prawa miejskie doprowadzając je tym samym do upadku, w roku 1874 zniesiono urząd namiestnika, w 1886 zlikwidowano Bank Polski. Skasowano klasztory katolickie w Królestwie, skonfiskowano ok. 1600 majątków ziemskich i rozpoczęto intensywną rusyfikację ziem polskich. Po stłumieniu powstania znaczna część społeczeństwa Królestwa i Litwy uznała dalszą walkę zbrojną z zaborcą rosyjskim za bezcelową i zwróciła się ku pracy organicznej.
Powstanie przyczyniło się do korzystniejszego niż w dwóch pozostałych zaborach uwłaszczenia chłopów. Pozostawiło trwały ślad w polskiej literaturze (m.in. Orzeszkowa – Nad Niemnem, Dąbrowska – Noce i dnie, Żeromski – Wierna rzeka, Rodziewiczówna – Pożary i zgliszcza) i sztuce (Grottger – Polonia i Lithuania, Matejko – Polonia) XIX i XX wieku.

źródło - Wikipedia