Data: 29.08.2020 r., godz. 14.57    981
Od 01.09.2020 roku szkoły ponadpodstawowe i specjalne prowadzone przez Powiat Wołomiński rozpoczynają naukę w formie stacjonarnej
Drodzy Rodzice i Uczniowie,
od 01.09.2020 roku, szkoły ponadpodstawowe i specjalne prowadzone przez Powiat Wołomiński rozpoczynają naukę w formie stacjonarnej.
Funkcjonowanie placówek oświatowych w czasie pandemii wymaga szczególnego podejścia, zrozumienia i wspólnej odpowiedzialności zarówno od uczniów, rodziców jak i nauczycieli. Czas ten wymaga wprowadzenia wielu nowych zasad, zmian i ograniczeń w zakresie funkcjonowania w szkole.
Z uwagi na powyższe w każdej placówce powstały regulaminy i procedury oparte na przepisach i wytycznych określonych wydane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
W dniu 26.08.2020r. odbyło się spotkanie z Dyrektorami Szkół i placówek prowadzonych przez Powiat Wołomiński, w którym uczestniczyli Starosta Wołomiński – Adam Lubiak, Wicestarosta Wołomiński – Robert Szydlik.

Rekomendacje organu prowadzącego obejmują:
  • ograniczenie przemieszczania się uczniów po szkole, poprzez przydział sal, wg możliwości lokalowych szkoły – najlepiej jednej sali dla jednej klasy na dzienny rozkład zajęć,
  • umożliwienie uczniom pozostawania w sali lekcyjnej w czasie przerw, w oczekiwaniu na kolejne zajęcia,
  • stosowanie maseczek podczas przemieszczania się w częściach wspólnych (m.in. korytarze, toalety, hole, szatnie) z uwagi na ryzyko nie zachowania przez uczniów wymaganych dystansów społecznych,
  • wietrzenie pomieszczeń, dezynfekowanie klamek, biurek,
  • unikanie skupisk uczniów w jednym miejscu (uroczystości szkolne w budynku szkoły w formie akademii, apelów itp.),
  • umieszczenie dozowników z płynem dezynfekującym możliwie w każdej sali lekcyjnej i przestrzeniach wspólnych,
  • stosowanie przyłbic lub maseczek przez nauczycieli przemieszczających się po salach lekcyjnych
  • rejestracji osób trzecich wchodzących do budynku szkoły niebędących uczniami lub pracownikami szkoły.
Przyjęte rozwiązania mają na celu minimalizowanie wystąpienia ryzyka zakażenia
w szkole i zastosowanie odpowiedniego trybu reagowania w sytuacjach, gdy pojawi się ognisko zakażenia.
W przypadku wystąpienia w szkole lub placówce zakażenia dla dyrektora i organu prowadzącego kluczowa będzie pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, która zdecyduje o zastosowaniu innych metod kształcenia,
w tym o przejściu na system kształcenia „mieszany” lub „zdalny (tzw. warianty B i C pracy szkoły i placówki).

Z uwagi na powyższe prosimy rodziców i uczniów:
- aby w przypadku wystąpienia objawów chorobowych, stanów podgorączkowych, ogólnego osłabienia pozostawić ucznia w domu, zawiadamiając szkołę
o przyczynach absencji,
- o zaopatrzenie ucznia w maseczkę ochronną, aby mogła być stosowana w miejscach w których utrzymanie wymaganych odległości nie będzie niemożliwe.

Informacje o rozpoczęciu roku szkolnego, formach i godzinach oraz regulaminy
i procedury obowiązujące w szkołach, w okresie epidemii, w nowym roku szkolnym 2020/2021, znajdują się na stronach internetowych poszczególnych szkół i placówek oświatowych.
Wytyczne obowiązujące od 01.09.2020 r. wydane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, link:
Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.