Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

Publikacje o postaciach związanych z powiatem wołomińskim

4572
  • Podpułkownik pilot Marian Pisarek
Autor: C. Wnuk, J. Wnuk
Wydawnictwo: Towarzystwo Przyjaciół Radzymina
Miejsce, Rok: Radzymin, 1991

"Z radzymińskiej wsi Łosie wyruszył, na drogę służby Ojczyźnie Marian Pisarek. Bronił polskiego nieba przed agresją czarnych krzyży we wrześniu 1939 r. a później podniebne szlaki zaprowadziły go na wyspy brytyjskie by tam w polskich dywizjonach lotniczych, przy boku RAF-u walczyć o naszą i waszą wolność" [Ze wstępu].


  • Kpt. S. Pogonowski. Bohater wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku
Autor:Towarzystwo Przyjaciół Radzymina
Miejsce, Rok: Radzymin, 2001

Publikacja zawiera przedruk fragmentów książki "Bohater Radzymina" dr. filozofii i dr. praw Jerzego Pogonowskiego z 1934 r., przemówienie ks. dr. Jana Bączka wygłoszone w 1929 r. na uroczystości poświęcenia pomnika bohatera, a także m. in. Jana Wnuka opis bitwy pod Wólką Radzymińską oraz dzieje 28 Pułku Strzelców Kaniowskich.


  • Generał Franciszek Żymirski. 170. rocznica śmierci
Autor: Ks. Zbigniew DrzewieckiMiejsce, rok: Ząbki, 2001.

Życie i działalność generała aż do walki w bitwie pod Olszynką Grochowską i bohaterskiej śmierci 25 lutego 1831 r. Generał Franciszek Żymirski jest chlubą ziemi klembowskiej i fundatorem tamtejszego kościoła, był współwłaścicielem dóbr klembowskich.



  • Bohater Warszawy. Ksiądz kapelan Ignacy Skorupka (1893-1920)
Autor: Stanisław Helsztyński
Miejsce, Rok: Wołomin, 2001.

Opis życia ks. Ignacego Skorupki, poszerzony o opisy wydarzeń historycznych, w których uczestniczył, szczególnie Bitwy pod Ossowem.



  • Proboszczowie parafii Świętej Trójcy w Kobyłce od 1415 do 2001 r.
Autor: Ks. Kazimierz Konowrocki
Miejsce, Rok: Kobyłka, 2002.

Sylwetki księży proboszczów jednej z najstarszych parafii w okolicach wschodnich Warszawy, poszerzony o dzieje parafii i sylwetkę biskupa Marcina Załuskiego. Książka zawiera także zestawienie wikariuszy i pracujących w parafii sióstr katechetek.



  • 60 lat mojego kapłaństwa w czasach niełatwych (1943-2003). Wspomnienia
Autor: Ks. Kazimierz Konowrocki
Miejsce, Rok Paprotnia, 2003.

Ks. Kazimierz Konowrocki (1917-2005) w 1969 r. otrzymał nominację na proboszcza parafii Świętej Trójcy w Kobyłce. Należy do grona osób najbardziej zasłużonych dla miasta. Pozostał tu do końca swojego życia i to życiu tej parafii poświęcił swój talent duszpasterski oraz kontynuował szeroko zakrojoną pracę organizacyjną na rzecz Kościoła i nie tylko.


  • Biskup Marcin Załuski. Kobyłczanin z przeznaczenia i wyboru.
Autor: Marianna Banacka
Wydawnictwo: Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kobyłka
Miejsce, rok: Kobyłka 2004

Dzieje życia i dokonań fundatora kościoła w Kobyłce. Autorka rozpoczyna od opisu genezy oraz zasług rodu Załuskich herbu Junosza. Dalsze karty ukazują dorobek biskupa Marcina. Znajdziemy tu skrótowy opis dziejów Kobyłki ze szczególnym uwzględnieniem budowy Kościoła p.w. Św. Trójcy i artystów tu tworzących, a także opis znaczenia założonej tu misji jezuickiej, dzięki której, jak udowadnia autorka, gościli tu ówcześni możni: senatorowie, wojewodowie, a nawet królowie Polski.

  • Nasfeterowie
Autor: Jolanta Boguszewska, Grzegorz P. Dudzik
Miejsce, rok: Ząbki 2004

Monografia o Januszu Nasfeterze i rodzinie Nasfeterów. Zawiera udokumentowane źródłowo losy Stefana Nasfetera, przedwojennego właściciela ziemskiego w Wołominie i właściciela tutejszego kina "Oaza" oraz jego bratanka Janusza (1920-1998), reżysera, scenarzysty, rysownika. Znalazły się tu wspomnienia o reżyserze tak znanych osób jak: Henryk Gołębiewski, Filip Łobodziński, Krystyna Feldman, Ewa Wiśniewska, Laura Łącz. Książka zawiera także kilkadziesiąt archiwalnych fotografii i grafik, filmografię Janusza Nasfetera oraz jego najważniejsze wypowiedzi z wywiadów udzielonych czasopismom filmowym.

Autor: Praca zbiorowa
Miejsce, Rok: Wołomin, 2006

Tematem wiodącym drugiego numeru rocznika jest postać Cypriana Kamila Norwida. Poświęcono mu siedem artykułów, badająych zarówno związki poety z Ziemią Wołomińską, jak i różne aspekty jego poezji. Ponato znalazły się tu m. in. studia nad postaciami Wacława Sieroszewskiego, Juliana Ochorowicza, Józefa Orwida, Bolesława Jeziorańskiego, Kazimierza Narbutta, a także artykuły poświęcone takim miejscom jak kościół w Jadowie, Biblioteka pedagogiczna w Wołominie, Wydawnictwo Michalineum w Markach, czy Liceum w Radzyminie. To tylko wybór ciekawych tematów, które możemy zgłębić dzięki lekturze drugiego tomu "Studiów...". Lista autorów jest długa - liczy aż 20 nazwisk.



Wydawca: Starostwo Powiatowe w Wołominie
Miejsce, rok: Wołomin, 2007

Starostwo wydało zestaw pocztówek na których, oprócz informacji o życiu i działalności ks. Sylwestra Zycha, zamieszczono zdjęcia z jego posługi kapłańskiej.
  • Pod Radzyminem w 1920 roku. Major Stefan Walter - Bohater Mokrego
Autor: Władysław Kolatorski
Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Radzymina
Rok: 2008

"Żołnierz, który tyle zrobił dla Polski nie zostanie bez nagrody. Wdzięczna Ojczyzna nie zapomni o Nim". Józef Piłsudski


  • Ks. Eleonora Czartoryska - dziedziczka Radzymina
Autor: Jan Wnuk
Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Radzymina
Rok: 2008

Z niecierpliwością oczekiwane opracowanie dotyczące nieznanych faktów z życia i działalności dziedziczki Radzymina.

  • Czy można Tęsknocie nakazać: „zniknij”Autor - Maria Mojzesowicz
Wydawca: Starostwo Powiatowe w Wołominie
Miejsce, rok: Warszawa, 2013

Publikacja wydana w hołdzie pamięci Cypriana Kamila Norwida - Artyście, który niestrudzenie poszukiwał wiecznych źródeł piękna i doskonałości, do końca żył ogarnięty tęsknotą za utraconą Ojczyzną.

Autor – Jarosław Stryjek
Wydawca: Starostwo Powiatowe w Wołominie
Miejsce, Rok: Wołomin, 2014

Publikacja wydana dla upamiętnienia losów żołnierzy działających na terenie ziemi wołomińskiej oraz w celu zainicjowania dalszych badań historycznych.



  • Magik i Lalka. Opowieść o najmłodszym kawalerze Krzyża Virtuti Militari

Autor: Maria Wiśniewska
Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Zielonki, Starostwo Powiatowe w Wołominie (dodruk 2016r.)
Rok: 2012, 2016

Jerzy Bartnik ps. Magik (ur. 25 stycznia 1930 w Warszawie, zm. 13 grudnia 2011 tamże) – polski żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, kawaler orderu Virtuti Militari V klasy, najmłodszy żołnierz AK nagrodzony tym orderem. Przez pewien okres życia również mieszkaniec Zielonki.



  • „Stąd-tacy piękni…” Opowieść o Ryszardzie Bielańskim

Autor, wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Zielonki
Miejsce, Rok: Zielonka, 2016

Ryszard Bielański urodził się 31 stycznia 1922 r. w Suwałkach, zmarł 10 listopada 2017r. w Zielonce. Był synem Mikołaja i Eugenii z d. Cramer. Wychowany w domu rodzinnym w duchu patriotycznym. Ojciec legionista, był też uczestnikiem wojny z bolszewikami oraz zawodowym wojskowym, a następnie kolejarzem. W czerwcu 1939 r. Ryszard Bielański ukończył Gimnazjum w Bydgoszczy. Tuż przed wybuchem wojny, w lipcu i sierpniu 1939 r. przeszedł szkolenie szybowcowe I i II stopnia w Gostomiu.