Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

Herb

5408
Herb Powiatu Wołomińskiego przedstawia, na tarczy dwudzielnej poziomo, w polu górnym o barwie czerwonej - pół orła białego (srebrnego), w polu dolnym o barwie błękitnej postać świętego Michała Archanioła w złotej zbroi, trzymającego w prawej dłoni płomienisty miecz, a w lewej czerwoną wagę.

Herb odwołuje się do historii i tradycji ziem powiatu. Półorzeł biały (srebrny) w polu górnym nawiązuje bezpośrednio do historycznego herbu Mazowsza - orła białego bez korony i przepaski na skrzydłach w polu czerwonym. Orzeł ten wywodzi się z godła dynastycznego Piastów i znany był już w XII wieku. Stylizację orła przyjęto według pieczęci herbowej księcia mazowieckiego Siemowita III z 1371 roku.

Postać świętego Michała Archanioła, w średniowieczu jednego z głównych patronów rycerstwa, symbolizuje zwycięstwo wojsk polskich nad bolszewikami w 1920 roku pod Ossowem i Radzyminem. Według Biblii i tradycji chrześcijańskich Archanioł Michał uważany jest za ducha opiekuńczego Kościoła, obrońcę wiernych i pogromcę szatana. Jako jeden z najwyższych książąt anielskich i zwycięzca smoka - szatana przedstawiany jest najczęściej w zbroi złocistej i z włócznią lub mieczem płomienistym oraz z wagą.