Gen. Franciszek Żymirski oraz bohaterscy obrońcy Ojczyzny

Data: 25.02.2020 r., godz. 08.15    1453
Uroczystość upamiętniająca bohatera narodowego gen. Franciszka Żymirskiego oraz bohaterskich obrońców Ojczyzny walczących za Polskę podczas Powstania Listopadowego w 1831 roku.
23.02.2020 roku, odbyła się uroczystość upamiętniająca bohatera narodowego gen. Franciszka Żymirskiego oraz bohaterskich obrońców Ojczyzny walczących za Polskę podczas Powstania Listopadowego w 1831 roku. Msza Św. odbyła się w kościele pw. Św. Klemensa w Klembowie, który został ufundowany w 1822 roku przez gen. Franciszka Żymirskiego , który upodobał sobie Klembów w powiecie wołomińskim. W imieniu Adam Lubiak - Starosta Wołomiński, list do zebranych odczytał Andrzej Fuśnik, Zastępca Naczelnika Wydziału Obsługi Zarządu Starostwa Powiatowego w Wołominie. Wśród licznie przybyłych gości, byli także Wójt Gminy Klembów Rafał Mathiak oraz potomkowie gen. Franciszka Żymirskiego. Delegacje złożyły wieńce pod tablicą upamiętniającą generała i fundatora świątyni. Całość uroczystości uświetnił koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Dziś został także oddany hołdu obrońcom Ojczyzny, którzy oddali życie podczas walk w czasie Powstania Listopadowego pod Olszynką Grochowską. W uroczystości o charakterze Państwowym wzięły udział delegacje Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Łukasz Kudlicki Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, burmistrzowie gmin, licznie przybyli przedstawiciele samorządów i stowarzyszeń. Odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Poległych w Bitwie pod Grochowem. W imieniu Starosty Wołomińskiego wieniec złożył Andrzej Fuśnik. Dokonano poświęcenia i odsłonięcia głazu pamięci kapitana Józefa Patelskiego w Alei Chwały (ul. Traczy). Modlitwę w intencji poległych odmówił bp Romuald Kamiński. Uroczystość miała charakter podniosły, w której mimo deszczu uczestniczyła duża liczba przybyłych osób, pragnących oddać cześć tym którzy swoje życie złożyli na ołtarzu Ojczyzny.