"Tajemnice Jasnej Góry" ˗ bez tajemnic

Data: 06.03.2018 r., godz. 14.00    2653
Dnia 28 lutego w gościnnych salach Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Pawła II w Wołominie, leżącego na terenie parafii Matki Bożej Częstochowskiej, uczniowie klas siódmych szkół podstawowych i gimnazjaliści z naszej diecezji spotkali się na diecezjalnym etapie konkursu pt. Tajemnice Jasnej Góry.
Konkurs zorganizowany przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Warszawsko-Praskiej pod patronatem ks. bp Romualda Kamińskiego, ks. bp Marka Solarczyka, Starosty Wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego oraz Burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan miał na celu poszerzenie wiedzy z historii Polski oraz promowanie idei pielgrzymowania do miejsc świętych, w związku z peregrynacją Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej diecezji. Ponad siedemdziesięcioro uczestników zmagało się z zadaniami dotyczącymi historii Cudownego Wizerunku Czarnej Madonny oraz historią Jasnej Góry. Młodzież wspaniale odpowiedziała na pytania, niejednokrotnie bardzo szczegółowe. Okazało się, że Jasna Góra i czczona tam ikona Matki Bożej nie stanowią dla niej tajemnic.
Po wnikliwej ocenie prac wyniki konkursu ogłosił Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej naszej diecezji ks. Piotr Pierzchała.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce ˗ Bianka Szymańska (Szkoła Podstawowa nr 4 z oddziałami gimnazjalnymi im. Powstańców Styczniowych w Mińsku Mazowieckim),
II miejsce ˗ Bogumiła Marta Okrojek (Społeczne Gimnazjum nr 333 STO w Warszawie),
III miejsce ˗ Jolanta Staluszka (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Karczewie),
IV miejsce ˗ Anna Wójcicka (Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Jakubowie),
V miejsce ˗ Julia Gałkowska (Publiczne Gimnazjum im. Orła Białego w Chotomowie,
VI miejsce ˗ Klara Jezierska (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Pomnika Zwycięstwa 1920 roku w Markach).

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się z udziałem ks. bp Marka Solarczyka, Starosty Wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego, zastępcy Burmistrza Wołomina Roberta Makowskiego oraz ks. Proboszcza Witolda Gajdy. Podczas uroczystości obecna była Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Wołominie Henryka Duda.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i zostali hojnie obdarowani okolicznościowymi upominkami, które ufundowali: Powiat Wołomiński, Gmina Wołomin oraz Diecezja Warszawsko-Praska. Na zakończenie spotkania ks. bp Marek Solarczyk udzielił zebranym błogosławieństwa.
Pomimo mroźnej pogody pod czułą opieką Maryi i organizatorów konkursu wszyscy byli szczęśliwi i uśmiechnięci.

Anna Wycisłowska