Młodzież z Wołomina w IPN

Data: 05.03.2018 r., godz. 08.00    2075
1 marca 2018 roku uczniowie wołomińskiego Ekonomika oraz Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marynarki Wojennej RP mieli zaszczyt gościć w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie.

Występ w ramach projektu „Przystanek Historia” jest owocem zapoczątkowanej rok temu współpracy młodzieży z przedstawicielami Związku Sybiraków. Część artystyczna przygotowana na ubiegłoroczne powiatowe obchody Dnia Sybiraka z czasem rozrosła się w międzyszkolny spektakl pod tytułem „Piosenka nam nie da zapomnieć”.

Oprawę muzyczno-wokalną występu przygotowała nauczycielka muzyki z wołomińskiej „Czwórki” - pani Anna Zakrzewska. Jej uczennica, siódmoklasistka Wiktoria Chmielewska, zaśpiewała piosenkę „Powrócisz tu” Ireny Santor oraz wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół Ekonomicznych „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Od strony merytorycznej i organizacyjnej występ przygotowała nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Ekonomicznych - Elżbieta Lewkowicz. Nasz program został wzbogacony o występy warszawskiego międzyszkolnego Zespołu Bezimienni. Beztroskie piosenki słynnej Sybiraczki Hanki Ordonówny: „Na pierwszy znak” i „Miłość Ci wszystko wybaczy” w wykonaniu Zespołu Bezimienni wprowadziły zgromadzonych na uroczystości w nastrój przedwojennej Warszawy.

Następnie przypomnieliśmy ważną kartę naszej historii - losy Sybiraków. Monodram pod tytułem „Wiarygodne” przedstawił Rafał Suchcicki z klasy 1L, zaś Julia Wiśniewska z klasy 2pr wzruszająco zaprezentowała wiersz „Biały kwiatek”. Nastrój międzypokoleniowej uroczystości wyraziła piosenka „Żeby Polska była Polską” z solowymi partiami uczniów klasy 2t - Darii Wiśniewskiej i Patryka Kurka. Uczniowie nie tylko wystąpili przed licznym gronem Sybiraków oraz uczniów warszawskich szkół, ale też obejrzeli wystawę prac wybitnego rzeźbiarza i pedagoga – profesora Stanisława Kulona „Świadectwo II. 1939–1946” ukazującą tragiczne losy Polaków deportowanych do ZSRR. Bardzo osobista prelekcja pana profesora oraz jego dzieła wywarły na widzach ogromne wrażenie. Motywem przewodnim spotkania był Hymn Sybiraków, odśpiewany przez wszystkich występujących uczniów i zaproszonych gości.

Powiat Wołomiński reprezentował pan Józef Melak doradca Starosty Wołomińskiego. Dzięki spotkaniom z ludźmi dającymi świadectwo historii młodzi ludzie zyskują przede wszystkim świadomość własnych korzeni, świadomość wagi historii, dystans do konsumpcyjnej rzeczywistości i poczucie, że od nich zależy przyszłość. Niezwykłe chwile w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w ramach projektu „Przystanek Historia” bez wątpienia zapiszą się w pamięci uczestników spotkania.
Elżbieta Lewkowicz- nauczycielka ZSE w Wołominie