Starostwo Powiatowe w Wołominie, w ramach edukacji ekologicznej

Data: 21.11.2019 r., godz. 08.45    1396
Zapraszamy szkoły podstawowe (klasy 1-3) i przedszkola, funkcjonujące na terenie powiatu wołomińskiego, do udziału w akacji pn. „ECO MY – ograniczamy odpady w powiecie wołomińskim”.

Celem akcji jest m.in. podniesienie poziomu wiedzy wśród dzieci oraz nauczycieli, na temat konieczności minimalizacji wytwarzania odpadów i prawidłowego postępowania z nimi w gospodarstwach domowych, w szczególności właściwej segregacji.

Warunkiem udziału w akcji jest:
-zgłoszenie nauczyciela/i, uczącego/ych w danej placówce, do udziału w bezpłatnym szkoleniu prezentującym wiedzę i umiejętności związane z ograniczaniem odpadów;
-przeprowadzenie przez nauczycieli zajęć dla uczniów dot. ograniczania produkowanych odpadów (na zajęciach należy przekazać uczniom informacje uzyskane podczas szkolenia);
- ogłoszenie i przeprowadzenie w szkole/przedszkolu konkursu plastycznego dla dzieci nt. „Proste zasady, by pokonać odpady” oraz przekazanie wybranych prac do siedziby Organizatora (zgodnie z Regulaminem akcji).

Miejsce szkolenia: Sala Konferencyjna Starostwa Powiatowego w Wołominie, ul. Prądzyńskiego 3, 05-200 Wołomin.
Data szkolenia: 22 listopada 2019 r., w godzinach 12.30-15.30
Tematyka szkolenia*:
1. Wstęp teoretyczny:
- ilość produkowanych odpadów
- problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi
- mocne i słabe strony recyklingu
- segregacja na 5 frakcji obowiązująca w ramach wspólnego systemu segregacji odpadów
- filozofia zero waste i praktyczne sposoby jej wdrażania w codziennym życiu
- odpady i zero waste a podstawa programowa - jak włączać treści prezentowane na szkoleniu do kształcenia na etapie wczesnoszkolnym.
2. Ćwiczenie - praca nad konspektami lekcji o zero waste.
3. Zero Waste w praktyce (aktywności, które mogą być zrealizowane w ramach zajęć w szkole)
- torby wielorazowego użytku (upcykling odzieży) – nie wymaga szycia
- woskowijki (wielorazowa alternatywa folii spożywczej np. do pakowania kanapek).
4. Wspólne stworzenie kodeksu dobrych praktyk szkolnych w zakresie Zero Waste.
*Organizator zastrzega możliwość zmiany harmonogramu szkolenia.
Termin składania zgłoszeń udziału w szkoleniu: do 20 listopada 2019 r., do godz. 16.00 (liczba miejsc ograniczona).

Przewidujemy nagrody dla placówek oświatowych, które wezmą udział w ww. konkursie plastycznym oraz dla uczniów, którzy wykonają zwycięskie prace.

Uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenia udziału w szkoleniu oraz materiały szkoleniowe.

Szczegóły zawiera Regulamin akcji.