25 września 2019 r. na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej w Ostrówku odbyła się VII SPORTOWA PARAOLIMPIADA POD DĘBAMI.

Data: 26.09.2019 r., godz. 08.00    1283
Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku, współorganizatorem zaś Powiat Wołomiński oraz Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej“ w Tłuszczu.
VII SPORTOWA PARAOLIMPIADA POD DĘBAMI W OSTRÓWKU

Po raz kolejny patronat honorowy nad imprezą objęli:
• Mazowiecki Kurator Oświaty
• Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Patronatem objęli i wsparcia finansowego udzielili:
• Wójt Gminy Klembów
• Nadleśnictwo Drewnica w Ząbkach.
Ponadto wsparcia finansowego i rzeczowego udzielili:
• Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Klembowie
• Gminny Ośrodek Kultury w Klembowie
• Zakłady Mięsne Malina w Lipce
• Masarnia Wędlin Tradycyjnych Jasińscy Klembów
• Interfiber w Lipce
• Apteka „Antidotum” w Ostrówku
• Fundacja Legii
• Klub Seniora „Przystań” z Klembowa,
• Stowarzyszenie „Czas na Działanie” z Dobczyna,
• Maciej Szulin z Ostrówka,
• Firma Lecher z Klembowa.

Patronat medialny nad Paraolimpiadą objęło Radio FAMA.
Nasze sportowe święto rozpoczęła Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrówku Pani Agnieszka Pytkowska, która przywitała drużyny z zaprzyjaźnionych szkół i placówek, życząc wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń oraz pięknej sportowej rywalizacji. Podkreśliła, że już sama obecność zawodników czyni ich zwycięzcami. Podczas uroczystości towarzyszyli nam m.in. Wicestarosta Powiatu Wołomińskiego Pan Robert Szydlik, Naczelnik Wydziału Edukacji pani Hanna Skrzypczak, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego pani Bożena Żelazowska, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Ostrówku ks. Marcin Łukasiewicz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Klembowie pani Iwona Świeboda, Dyrektor GOPS w Klembowie, pani Agnieszka Gietka – Barańska, przedstawiciele firmy Interfiber. przewodnicząca Rady Rodziców gospodarzy.

Paraolimpiada skierowana jest do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i z niepełnosprawnościami sprzężonymi ze Szkół i Ośrodków z terenu powiatu wołomińskiego i powiatów ościennych. Wystartowała w niej rekordowa ilość 240 zawodników z 19 szkół i placówek:
1. SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 213 w WARSZAWIE
2. SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 240 w WARSZAWIE
3. SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 244 w WARSZAWIE
4. SZKOŁA PODSTAWOWA im. Stanisława Moniuszki w Łajskach
5. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH im. M. GRZEGORZEWSKIEJ W OSTRÓWKU
6. SZKOŁA PODSTAWOWA W KLEMBOWIE
7. SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO – WYCHOWAWCZY nr 1 w Otwocku
8. SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO – WYCHOWAWCZY W WYSZKOWIE
9. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH NR 105 w WARSZAWIE
10. SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 99 w WARSZAWIE
11. SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA im. M. KONOPNICKIEJ w RADZYMINIE
12. SZKOŁA PODSTAWOWA w DŁUGOSIODLE
13. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH w Wołominie
14. POWIATOWY ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY NR 3 W TŁUSZCZU
15. ASQ WOŁOMIN
16. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W BRAŃSZCZYKU
17. ZESPÓŁ SZKÓŁ W KOZŁACH
18. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W PĘCHERACH – ŁBISKACH
19. OREW WOŁOMIN

Uczestników na murawę boiska wprowadziły przedszkolaki z Samorządowego przedszkola w Ostrówku, a organizatorów przy przeprowadzeniu konkurencji sportowych wsparli wolontariusze - uczniowie Zespołu Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu.

Głównymi celami imprezy było: propagowanie różnych form aktywności fizycznej, tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej, zachęcanie dzieci młodzieży do czynnego udziału w grach, zabawach ruchowych oraz integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym.

Przed rozpoczęciem konkurencji sprawnościowych uczestnicy i zaproszeni goście mogli podziwiać pokazy tancerzy z Klubu Tańca Sportowego Shock Dance z Wołomina pod opieką pana Roberta Jakubowskiego. W kilku słowach przybliżyli swoją działalność szermierze
z Fundacji Akademia Integracji „Praca, Edukacja Sport”.

Zawodnicy wzięli udział w licznych konkurencjach: biegu przełajowym, rzutach woreczkiem do hula hop, strzałach piłką do bramki, rzutach
do kosza, rzutach do tarczy, rzutach piłką lekarską na odległość i prowadzeniu piłki do unihokeja.

Podczas Paraolimpiady byli z nami przedstawiciele Fundacji Legii z maskotką Misiem Kazkiem.
Nagłośnienie Paraolimpiady zapewniał pan Wiesław Leśniewski z GOK w Klembowie. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała przedstawicielka Policji Rzecznej Pani Komisarz Kinga Czerwińska, której towarzyszyła maskotka - Kapitan Wyderka.

Po zakończeniu części sportowej zawodnicy udali się na poczęstunek i integracyjną zabawę przy muzyce.
Pomimo zaciętej rywalizacji sportowej i ducha walki zwycięzcami byli wszyscy. Pamiątkowe puchary dla każdej ze szkół i placówek wręczali: Naczelnik Wydziału Edukacji pani Hanna Skrzypczak, przedstawiciel Nadleśnictwa Drewnica Pan Artur Niewiadomski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostrówku pan Andrzej Jakutowicz, przewodnicząca stowarzyszenia „Czas na Działanie” z Dobczyna Pani Iwona Rosiak – fundator piłek do siatkówki dla każdej z drużyn oraz gospodarz - Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku Pani Agnieszka Pytkowska. Każdy  uczestników otrzymał pamiątkowy medal, dyplom i upominek.

Nad naszym bezpieczeństwem w trakcie sportowych zmagań i zabawy czuwali: Strażacy, Policja, pan Michał Kundziołka dyrektor Przychodni „Salus” w Ostrówku oraz pani pielęgniarka Zofia Budek. Imprezę nagrywała TVP Warszawa.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom i instytucjom, którzy przyczynili się do uświetnienia naszego przedsięwzięcia, a uczestników wraz z opiekunami zapraszamy na kolejną edycję paraolimpiady już za rok.