187. rocznica śmierci genenerała Żymierskiego

Data: 26.02.2018 r., godz. 08.00    2589
Generał Franciszek Żymirski był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców. Brał udział zarówno w insurekcji kościuszkowskiej jak i powstaniu listopadowym. Zginął w Bitwie o Olszynkę Grochowską, w której dowodzona przez niego 2 Dywizja Piechoty przez wiele godzin bohatersko broniła kluczowych pozycji przed rosyjskimi atakami.

Generał Żymirski od 1822 roku był właścicielem dóbr klembowskich, które pod jego kuratelą szybko się rozwijały. Mieszkańcy Klembowa upamiętnili postać generała nadając jego imię Zespołowi Szkół oraz głównej drodze. W szczególny sposób obchodzone są także rocznice bohaterskiej śmierci generała Żymirskiego. W tym roku mieszkańcy gminy uczcili 187. rocznicę tego wydarzenia  uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Klemensa oraz złożeniem wieńców pod tablicą epitafijną gen. F. Żymirskiego. Oprawę artystyczna wydarzenia zapewnili uczniowie i absolwenci szkoły, której generał jest patronem. W wydarzeniu brał udział Kazimierz Rakowski Starosta Wołomiński.