Jesteś tutaj:

99. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku [FOTORELACJA]

Data: 16.08.2019 r., godz. 16.00    525
Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom i gościom, którzy tak licznie przyjechali do Ossowa na inscenizację historyczną Bitwy Warszawskiej 1920 roku - było nas ponad 10 tys. osób.
Tegoroczne obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie rozpoczęło, w dniu 14 sierpnia, odsłonięcie tablicy poświęconej pomocy Ormian w 1920 roku. Następie o godzinie 21.00 miał miejsce uroczysty Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki, w którym wziął udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Czwartkowe uroczystości, 15 sierpnia, rozpoczęła modlitwa przy Krzyżu pamięci ks. Ignacego Skorupki. Kolejnym elementem obchodów było odsłonięcie popiersi śp. Ks. Romana Jędrzejczyka oraz śp. Arkadiusza Protasiuka w Polanie Dębów Pamięci. Odsłonięciu towarzyszyli liczni goście, w szczególności rodziny uhonorowanych popiersiami ofiar. Szczególnym wydarzeniem była uroczysta Msza św. przy Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, celebrowana przez Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Biskupa Romualda Kamińskiego. Po Mszy słowa do zebranych skierował Starosta Wołomiński Adam Lubiak. Starosta podziękował Ekscelencji Księdzu Biskupowi za przewodzenie uroczystej Eucharystii, Księdzu Dziekanowi Janowi Andrzejewskiemu i wszystkim obecnym kapłanom. Złożył tez podziękowania zgromadzonym gościom, m.in. przedstawicielowi Prezydenta RP – Tadeuszowi Deszkiewiczowi, przedstawicielowi Prezesa Rady Ministrów - Wojewodzie Mazowieckiemu Zdzisławowi Sipierze, wicemarszałek Sejmu RP - Małgorzacie Gosiewskiej, przedstawicielom MON - sekretarzowi Stanu Tomaszowi Zdzikotowi i dyrektorowi Łukaszowi Kudlickiemu, a także kombatantom i szefowi Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - ministrowi Janowi Kasprzykowi. Starosta wyraził również podziękowania dla przybyłych parlamentarzystów, m.in. senatora Jana Żaryna, posłów Piotra Uścińskiego, Teresy Wargockiej, Jana Grabca oraz przedstawicielom ambasad Węgier i Francji.

W przemówieniu skierowanym do uczestników uroczystości Starosta powiedział: "Pamięć o zwycięstwie w 1920 roku nadal napawa dumą kolejne pokolenia. Jesteśmy wdzięczni naszym przodkom za ich patriotyzm, ofiarność i poświęcenie. Jesteśmy zobowiązani do przekazywania pamięci o bohaterach z tamtych lat kolejnym pokoleniom. W dzisiejszych czasach dobrobytu i wolności musimy pamiętać o tych, którzy oddali swoje zdrowie, a często i życie - byśmy mogli dorastać i żyć w wolnej Polsce. W obronie ojczyzny stanęli wtedy nawet 16-17 latkowie, warto przypominać ich postacie dzisiejszej młodzieży". Starosta podkreślił również, że „winni jesteśmy ogromną wdzięczność wszystkim osobom, które wniosły i wnoszą swój wkład w działo upamiętnienia boju pod Ossowem. Dlatego pragnę w tym miejscu wszystkim Im złożyć z głębi serca płynące podziękowania. Zgromadzonym tu Państwu nie mniej gorąco dziękuję za obecność, bo ona jest żywym dowodem naszej pamięci i wdzięczności dla tych, którzy przelali swą krew za Ojczyznę”.

Po uroczystej Eucharystii obył się Apel Poległych i kilkadziesiąt reprezentacji złożyło wieńce na Cmentarzu Bohaterów 1920 r.

Następnie uczestnicy i goście udali się na wyjątkowe widowisko plenerowe „Rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej 1920” w Ossowie, którą obejrzało kilka tysięcy osób. Można było podziwiać rekonstruktorów z różnych grup historycznych, jak również przed i po inscenizacji – czołg PT-91, który przyjechał do Ossowa aż z garnizonu w Orzyszu.

Po zakończeniu widowiska odbywały się jeszcze rodzinny piknik historyczny przy Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie, a także festyn letni przy OSP w Ossowie.

Dziękujemy za tak liczną obecność w uroczystościach rocznicowych „Cudu nad Wisłą” w Ossowie i już dziś zapraszamy za rok na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uroczyste obchody rocznicowe zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizacja rekonstrukcji została dofinansowana z programu dotacyjnego „Niepodległa”.