Jesteś tutaj:

XII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Cypriana Norwida

Data: 14.06.2019 r., godz. 11.30    571
XII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Cypriana Norwida pod hasłem Rzeczpospolita Norwidowska odbył się 7 czerwca b.r. w Strachówce.
Jego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce, a przede wszystkim zespół nauczycieli polonistów w składzie: Emilia Badurek, Iwona Gajda, Mariola Orzechowska oraz Sebastian Radzio, który zajmuje się techniczną stroną konkursu. Od lat to przedsięwzięcie wspierają władze Powiatu Wołomińskiego, gminy, a także organizacje pozarządowe, w szczególności Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 14 szkół z miejscowości, których historia wiąże się z postacią Cypriana Norwida, głównie z terenu powiatu wołomińskiego. Razem 42 uczniów i 13 opiekunów. Pracy w komisji konkursowej podjęły się Anna Gołoś, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Strachówce i Magdalena Suchenek, radna Powiatu Wołomińskiego.
Nagrodą główną w konkursie była statuetka dla zwycięskiej szkoły, ale uczestniczy walczyli również o cenne nagrody indywidualne: tablety z funkcją telefonu i słuchawki z mikrofonem ufundowane przez Starostę Wołomińskiego Adama Lubiaka, karty prezentowe Empik ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Strachówce, książki ufundowane przez Księgarnię Tuliszków, statuetki indywidualne ufundowane przez Wójta Gminy Strachówka, Piotra Orzechowskiego. Każdy uczestnik i nauczyciel, przygotowujący uczniów do konkursu, otrzymał dyplom pamiątkowy (ich sponsorem było Starostwo Powiatowe).
Uczestnicy musieli wykonać 5 niełatwych zadań, m.in. skojarzyć miejsca i daty łączące Norwida lub jego rodzinę po mieczu i po kądzieli z naszą małą ojczyzną, rozpoznać fragmenty wierszy, postacie z kręgu rodziny i znajomych Poety, odpowiedzieć na pytania, dotyczące Jego twórczości malarskiej i poetyckiej. Po każdej konkurencji prezentowane były poprawne odpowiedzi i punktacja – organizatorzy konkursu kładą nacisk na transparentność i jasne zasady tej imprezy.
Podczas przerwy na posiłek przygotowany przez Radę Rodziców młodzież mogła się integrować, zapoznać się z norwidowskim dorobkiem Szkoły Podstawowej im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej i Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska: obejrzeć mural – portret Norwida i zwiedzić ścieżkę dydaktyczną lub odpocząć w Ogrodzie Prababki Hilarii.
Zwycięstwo wywalczyła reprezentacja Szkoły Podstawowej we Wszeborach, którą do konkursu przygotowała Iwona Waliszewska. Zasłużone nagrody odebrali przy dźwiękach fanfar z rąk dyrektor Grażyny Kapaon. Drugie miejsce zajęła reprezentacja gospodarzy, trzecie – Szkoła Podstawowa nr 3 w Markach. Nieobowiązkowym, ale często podejmowanym wyzwaniem jest przygotowanie prezentacji artystycznej, w tym roku laureatką tej części konkursu została Julia Górska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Markach za piosenkę do wiersza „Modlitwa”. Zachwyciła ona publiczność pięknym głosem i ciekawą aranżacją utworu.
Naszemu konkursowi, który traktujemy jako wyjątkowo radosny i świąteczny dzień w kalendarzu szkolnym, towarzyszą słowa Poety z młodzieńczego wiersza „Wspomnienie wioski”:

„Tak - na wieś wrócę, do swoich wrócę,
Sterczące kości napotkam w roli,
I dla tych kości piosnkę zanucę.
Już wracam myślą - wzrok jej sokoli
Naprzód zobaczył lipy cieniste,
Zielone smugi i wody czyste.
Serce, ty czujesz strony rodzinne,

Bo tam dla ciebie było wesele,
I szczere modły w wiejskim kościele,
I czucia szczere - niewinne...”
Bardzo chcemy, by było tak jak w tym wierszu. Norwid wraca do nas, do swoich, w rodzinne strony. Tu ceni się pamięć o przodkach i kultywuje zapoczątkowane przez nich wartości. Piękne miejsca przywołują radosne wspomnienia, są one czyste, piękne i szczere. Mamy nadzieję, że nasz konkurs przekłada się na właśnie taką tradycję lokalną.

Bardzo dziękujemy zarządowi Powiatu Wołomińskiego, Gminie Strachówka, Gminnej Bibliotece Publicznej w Strachówce za współfinansowanie konkursu, księgarni „Tuliszków” oraz Cukierni – Pychotka z Wujówki za pyszne pączki.


Informacja przygotowana przez Organizatora