Konferencja Żołnierze Wyklęci - Panorama Zjawisk

Data: 25.03.2019 r., godz. 11.36    1155
W środę 20 marca w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja Żołnierze Wyklęci - panorama zjawisk. Organizatorami konferencji były: Parlamentarny Zespół Miłośników Historii, Parlamentarny Zespół Tradycji i Żołnierzy Wyklętych, Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Wprowadzenie do konferencji wygłosił prof. Jan Żaryn, Senator RP. Prelegentami byli: Tadeusz Płużański „Rodziny Żołnierzy Wyklętych w walce o prawdę”, Jacek Pawłowicz „Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie”, Jacek Karczewski „Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce”, Tomasz Panfil „Problematyka Żołnierzy Wyklętych w edukacji publicznej”, Andrzej Brzezik „Żołnierze Wyklęci w szkolnym nauczania historii. Teoria i praktyka”, Romuald Rzeszutek „«Wielu z nich nie ma grobu, ale mogą mieć pomnik». Idea budowy pomnika w Mielcu”.

Wśród gości wyróżniali się nie tylko kombatanci podziemia antykomunistycznego, lecz także licznie reprezentowani uczniowie Szkół naszego Powiatu: Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie.

Starostwo Powiatowe w Wołominie reprezentował pan Wicestarosta Robert Szydlik.