Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Wołominie

Data: 01.03.2019 r., godz. 14.00    1388
Starosta Wołomiński Adam Lubiak uczestniczył dzisiaj w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wołominie.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali do miejsca kaźni dokonanej przez NKWD przy ul. Piaskowej, gdzie pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych złożono hołd poległym.
W przemówieniu okolicznościowym Starosta Adam Lubiak przypomniał, że data 1 marca upamiętnia rocznicę wykonania wyroku śmierci na ostatnich dowódców Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Tego dnia w 1951 roku w warszawskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki, którzy tworzyli kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło podziemnej Armii Krajowej.