Zawsze na przedzie! 100 lat niepodległej Polski!

Data: 22.01.2018 r., godz. 08.00    3507
W styczniu 1918 roku prezydent USA Woodrow Wilson zapowiedział utworzenie niezawisłego państwa polskiego po zakończeniu I Wojny Światowej. 11 miesięcy później, 11 listopada Niemcy podpisali rozejm, a Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość!

Od tych wydarzeń mija właśnie 100 lat. W niedzielę 21 stycznia Powiat Wołomiński zainaugurował obchody okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości uroczystą Mszą Świętą oraz wystawieniem patriotycznego spektaklu „Zawsze na przedzie”. Przez cały rok, we wszystkich gminach powiatu odbywać się będą wydarzenia mające na celu uczcić ten jubileusz. Powiatowe obchody zostały włączone w wydarzenia wpisujące się w oficjalne obchody stulecia odzyskania niepodległości, koordynowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu maja prawo posługiwać się znakiem „niepodległa”.

Niedzielne uroczystości rozpoczęte zostały Mszą świętą celebrowana przez księdza dziekana Zygmunta Podstawkę. Po jej zakończeniu przedstawiciele uczestniczących w uroczystości instytucji i stowarzyszeń udali się pod wołomiński pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożyli okolicznościowe wieńce. Wydarzenie zwieńczone zostało przedstawieniem „Zawsze na przedzie”, dwuczęściowym spektaklu skupionym na postaci Józefa Piłsudskiego.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele kombatantów, Związku Sybiraków RP oraz Związku Piłsudczyków RP, Towarzystwa Historycznego im. Szembeków. Licznie obecni byli również samorządowcy oraz przedstawiciele przedsiębiorstw, stowarzyszeń i innych instytucji z terenu naszego powiatu.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia, w szczególności naszym partnerom: firmie Greencarrier oraz Dworowi Klembów.