IV Konferencja Naukowa „Czy Polki wybiły się na niepodległość?”

Data: 04.12.2018 r., godz. 15.00    1273
W piątek 30 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Czy Polki wybiły się na niepodległość?” zorganizowana przez Zespół Szkół Ekonomicznych we współpracy z Fundacją ODA.
Jej celem było zwrócenie uwagi na pozycję kobiet we współczesnej Polsce, w setną rocznicę uzyskania przez nie praw wyborczych oraz dostrzeżenie stereotypów, które ograniczają rozwój społeczny różnych grup. Oprócz uczniów i nauczycieli naszej szkoły w konferencji uczestniczyli dyrektorzy i przedstawiciele wołomińskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami. Swoją obecnością uświetniły wydarzenie panie Halina Wodiczko i „Wołomińskie Magnolie“. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Starosta Wołomiński Adam Lubiak i Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, natomiast patronat merytoryczny - Dyrektor Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Małgorzata Fuszara. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły „Wieści Podwarszawskie”. Pierwszy wykład pt. „Stulecie niepodległości Polek“ wygłosiła pani profesor doktor habilitowana Małgorzata Fuszara, która przybliżyła żmudną drogę naszych przodkiń w zdobyciu praw wyborczych oraz znaczących ról w życiu politycznym i społecznym. Następnie pani Natalia Broniarczyk, doktorantka w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, zapoznała słuchaczy z kampanią pt. „Robić coś jak dziewczyna czyli o przełamywaniu stereotypów dotyczących płci“. Uczniowie chętnie rozwiązali quiz przygotowany przezprelegentkę. Pani Danuta Michalik ,współorganizatorka konferencji, Prezes Zarządu Fundacji ODA, twórczyni i kustoszka Izby Muzealnej im. Wodiczków w Wołominie, przedstawiła projekt realizowany przez fundację od 2016 roku pt. „Wołomińskie magnolie czyli o inspirujących kobietach Wołomina“. Konferencji towarzyszyła wystawa fotografii przedstawiających aktywne wołominianki uhonorowane tytułem – „Wołomińska magnolia". podczas konferencji głos zabrali również uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych, którzy przedstawili wyniki ankiety pt. „Stereotypy dotyczące płci i ról społecznych kobiet", przeprowadzonej wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły.

Marta Igielska – ZSE Wołomin