Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

Świętowaliśmy 100.lecie Niepodległości Polski

Data: 13.11.2018 r., godz. 15.00    1390
Tegoroczne obchody 100.lecia Niepodległości Polski miały niezwykle doniosły charakter i obfitowały w liczne wydarzenia artystyczne. Powiat Wołomiński uczcił to święto w niedzielę 11 listopada w Pałacu w Chrzęsnem uroczystym koncertem patriotycznym.

">To historyczne miejsce było w przeszłości niemym świadkiem wielu ważnych wydarzeń, w tym rozbiorów Polski, czasów niewoli i pożogi obydwu wojen światowych. W losy Pałacu wpisało się odzyskanie Niepodległości Polski w 1918 roku, a teraz w jego niezwykłej scenerii mogliśmy świętować 100. Rocznicę tego wydarzenia. 

">Koncert Niepodległościowy wykonały artystki do niedawna występujące w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”: pani Anna Bystroń Jajkiewicz i pani Renata Dworak. Przy fortepianie zasiadł znakomity multiinstrumentalista, znany z programu telewizyjnego „Jaka to melodia”- Fabian Włodarek. Wydarzenie prowadziła Martyna Młynarska Modlińska – wokalistka i aktorka
z Lublińca, która narrację o Niepodległej wzbogaciła poezją i pieśniami z okresu 20-lecia międzywojennego.

W repertuarze koncertu znalazły się utwory patriotyczne, przepełnione polskością, budzące dumę, wzruszające i oddziałujące na emocje. Koncert rozpoczął się polską pieśnią powstałą w 1944 roku pt. „Czerwone maki na Monte Cassino”. W hołdzie przodkom, którzy walczyli o Niepodległość usłyszeliśmy pieśni wojskowe, legionowe i ułańskie, w tym m.in. „Wojenko, wojenko”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Szara piechota”, „Przybili ułani pod okienko”, czy „My Pierwsza Brygada” ulubioną pieść Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1927 pieśń ta pretendowała do roli hymnu państwowego, a od 2007 roku MON uznał marsz za Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Na koncercie w Chrzęsnem nie zabrakło też utworów znanych Polakom od pokoleń, jak „Głęboka studzienka” czy „Gąska”. Licznie zgromadzona w tym dniu publiczność szczelnie wypełniła sale pałacu i żywo włączała się w wydarzenie. Koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego przez artystów i widownię. Scenografię koncertu nawiązującą do symboli i barw narodowych pięknie dopełniły stroje artystów – barwne, śląskie kostiumy wokalistek i stylizacja prowadzącej zaczerpnięta z klimatu lat 20-tych XX wieku. Niedzielny występ dostarczył publiczności wielu pięknych wzruszeń.