Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

XV Kampania Społeczna pt. "Hospicjum to też Życie"

Data: 19.10.2018 r., godz. 11.00    1557
Opiekun rodzinny – nie musi być sam to hasło towarzyszyło Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie podczas obchodów XV Ogólnopolskiej Kampanii Społeczno-Edukacyjnej Fundacji Hospicyjnej „Hospicjum to też Życie”. Hospicjum czynnie włączyło się w tę Ogólnopolską Kampanię, która jak przed rokiem poświęcona była opiekunom rodzimym.
Główne uroczystości odbyły się 13 października 2018 roku w Miejskim Domu Kultury w Wołominie o godz. 16, gdzie na początku prowadzący to wydarzenie powitał zgromadzonych gości i przybliżył tematykę spotkania. Następnie głos zabrali:
• ks. Dariusz Czupryński – Dyrektor Hospicjum,
• Radca Generalny Zgromadzenia Zakonnego Księży Orionistów – ks. Pierre Assamouan Kouassi,
• Prowincjał Zgromadzenia Zakonnego Księży Orionistów ks. Krzysztof Miś,
• Wicestarosta Powiatu Wołomińskiego Adam Łossan,
• Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Jerzy Mikulski,
• Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan
Prelekcję pt. „Opiekunowie rodzinni – samotni w tłumie” poprowadził ks. Stanisław Szlassa.
W uroczystościach udział wzięli m.in. pracownicy i wolontariusze Hospicjum, przyjaciele oraz dobroczyńcy Hospicjum.
Już po raz trzeci Fundacja Hospicyjna poświęciła tę ogólnopolską kampanię opiekunom rodzinnym osób chorych, niepełnosprawnych, zarówno w podeszłym wieku, jak i dzieci. Była to zatem kontynuacja poruszonego w poprzedniej edycji tematu dotyczącego sytuacji i potrzeb opiekunów rodzinnych, czyli członków rodzin sprawujących w domach opiekę nad swoimi niesamodzielnymi bliskimi dorosłymi i dziećmi. Tegoroczne hasło kampanii: Opiekun rodzinny - nie musi być sam miało za zadanie przypomnieć, z jakimi obciążeniami wiąże się opieka nad osobą ciężko i nieuleczalnie chorą, jakie zmiany wprowadza w życiu opiekunów i jak bardzo potrzebne jest stworzenie systemowego wsparcia, funkcjonującego od początku choroby. Dlaczego jest to takie ważne także dla hospicjów? Bo to zespoły paliatywno-hospicyjne przejmują opiekę w ostatnim etapie życia chorych, kiedy rodzina jest już zmęczona, a niekiedy nawet wypalona, zrezygnowana. Czasami, po złych wcześniejszych doświadczeniach, roszczeniowa czy nieufna. Są to konsekwencje braku odpowiedniego wsparcia rodzin od początku choroby, szczególnie tej długotrwałej, a także braku informacji, edukacji, pomocy w opiece oraz emocjonalnej i finansowej. Opiekun, który potrafi zadbać o siebie, który ma wsparcie, jest lepszym opiekunem, a dla zespołów opiekuńczych – lepszym partnerem. Ta rola jest szczególnie ważna w przypadku opieki sprawowanej przez długi czas, przez wiele miesięcy czy wiele lat. Problem ten dotyczy wszystkich osób sprawujących opiekę nad bliskim w domu, nie zawsze nad osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dlatego skala tego problemu w Polsce jest trudna do oszacowania. Opiekun musi podporządkować swoje sprawy, swoje życie opiece nad chorym podopiecznym. Zwykle jest to jedna osoba, na którą spada obowiązek i ciężar opieki. Zwykle też opieka wiąże się z koniecznością ograniczeń czy rezygnacji z życia towarzyskiego, zawodowego, również rodzinnego, odłożenia swoich pasji i planów czasami na kilka miesięcy, czasami na lata.
Zadaniem kampanii było przybliżenie szerszemu gronu osób zagadnienia opieki paliatywnej czy wolontariatu hospicyjnego, a także zwalczanie krzywdzących stereotypów na temat hospicjum. Przez kilkanaście lat świadomość Polaków zmieniła się nie do poznania. Coraz więcej młodych (i nie tylko) ludzi decyduje się poświęcać swój wolny czas na bezinteresowną pracę w wolontariacie hospicyjnym, a same hospicja przestają kojarzyć się tylko ze śmiercią, chorobą i smutkiem. Główne hasło kampanii – "Hospicjum to też życie" – nie jest przypadkowe. Życie i radość do hospicjów wnoszą ludzie zaangażowani w pomoc chorym oraz sami pacjenci, którzy na co dzień pokazują, że swoje ostatnie chwile można przeżywać z godnością i uśmiechem.
W roku 2018 w kampanię społeczno-edukacyjną „Hospicjum to też Życie” wpisana była akcja „Głosy dla hospicjów”. Po prelekcji był czas na rozmowy i dyskusje przy zorganizowanym przez Hospicjum poczęstunku. Miłym zwieńczeniem uroczystości w Miejskim Domu Kultury był koncert Piotra Polka, gdzie zebrani goście mieli okazję wysłuchania wyjątkowego repertuaru artysty i jego zespołu. Artysta bardzo ciepło został przywitany przez wołomińską publiczność, a koncert był pięknym akcentem na zakończenie uroczystości.
Współorganizatorami wydarzenia byli: Powiat Wołomiński oraz Gmina Wołomin.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: ks. Krzysztof Miś fDP – Prowincjał Księży Orionistów, Miejski Dom Kultury w Wołominie oraz Fundacja „Hospicjum to tez życie”.
Patroni medialni: Radio FaMa, Życie Powiatu Wołomińskiego oraz fakty.wwl.
Nazajutrz 14 października, w Parafii pw. św. Józefa Robotnika w Wołominie podczas uroczystej Mszy św. o godz. 10:00 ks. Radca Generalny Zgromadzenia Zakonnego Księży Orionistów ks. Ferrari Oreste głosił okolicznościowe kazanie, apelując do wiernych, by uczyli się pochylać choć na chwilę nad tymi, którzy potrzebują od nas więcej niż tylko okolicznościowych zapewnień o życzliwości. Obchody Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej były dobrą okazją, aby w sposób szczególny podziękować tym, którzy na co dzień posługują w wołomińskim Hospicjum: a więc całej Dyrekcji, na czele z ks. Dariuszem Czupryńskim, Księżom Orionistom - kapelanom, Siostrom Orionistkom posługującym w Hospicjum, personelowi medycznemu i administracyjnemu, woluntariuszom, rodzinom osieroconym i wszystkim dobrodziejom wołomińskiego Hospicjum, na czele z Panem Starostą i Panią Burmistrz, Starostwu Powiatowemu w Wołominie oraz Gminie Wołomin, które wspiera Hospicjum w ramach zadań publicznych również władzom: Kobyłki, Zielonki i Tłuszcza za dofinansowanie działalności hospicyjnej.
Ten dzień był również dniem „drzwi otwartych" w naszym oriońskim hospicjum. Po terenie ośrodka oprowadzali odwiedzających nasi pracownicy, zaznajamiając z historią i zadaniami placówki, która powstała 23 lata temu. Była to najlepsza okazja, by bliżej poznać miejsce, w którym wbrew pozorom jest radość życia. Nawet definicja hospicjum nie jest przypadkowa, bowiem „hospitium” (z łaciny) znaczy gościna, przyjęcie kogoś, zwłaszcza podróżnego pod swój dach. I tak w naszym wołomińskim hospicjum znajdują schronienie i pomoc medyczną osoby dotknięte nieuleczalnymi chorobami, zwłaszcza nowotworowymi.
W tym dniu chcieliśmy pokazać, że hospicjum to dom gościnny i dlatego dla pacjentów oraz ich rodzin, przyjaciół i innych gości został zorganizowany miły poczęstunek.
Przez wszystkie te inicjatywy pragniemy ukazać społeczeństwu, że hospicjum to miejsce, w którym tętni życie. Nadrzędnym celem akcji było uwrażliwienie ludzi na pomoc osobom cierpiącym i umierającym.
W imieniu pacjentów i ich rodzin oraz dyrekcji i personelu naszego Hospicjum pragniemy podziękować Panu Kazimierzowi Rakowskiemu Staroście Wołomińskiemu za współorganizację powyższej uroczystości. Jest to dla nas wielki dar serca i szczególna życzliwość i zrozumienie, potrzeb naszego „sanktuarium cierpienia”. Cieszymy się, że są jeszcze w naszym środowisku ludzie, którym nie jest obojętny los ciężko chorych i umierających.

Dyrektor i pracownicy Hospicjum Opatrzności Bożej w Wołominie