Odsłonięcie pomnika gen. Gustawa Orlicz-Dreszera

Data: 08.10.2018 r., godz. 13.38    2773
W Jadowie, 6 października, dokonano uroczystego odsłonięcie pierwszego w Polsce pomnika gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera. Generał urodził się 2 października 1889 roku w Jadowie, a zginął 16 lipca 1936 roku w katastrofie lotniczej samolotu.
Organizatorami uroczystości byli: Starosta wołomiński Kazimierz Rakowski oraz Wójt Gminy Jadów Dariusz Kokoszka. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a w skład komitetu honorowego weszli: Bp warszawsko-praski Romuald Kamiński, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Fundatorem pomnika byli: Powiat Wołomiński (70.000 zł), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (40.000 zł), Gmina Jadów (10.000 zł) oraz sponsorzy prywatni. Pomysłodawcą powstania rzeźby generała Dreszera w Jadowie byli wieloletni starosta wołomiński Konrad Rytel i wójt Dariusz Kokoszka.

Uroczystość odsłonięcia pomnika w Jadowie uświetniła obecność żołnierzy z I Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Nie zabrakło przedstawicieli rządu, Sejmu RP, samorządu województwa mazowieckiego, samorządowców z terenu powiatu wołomińskiego, przedstawicieli stowarzyszeń, pocztów sztandarowych, dzieci i młodzieży oraz mieszkańców gminy Jadów i Powiatu Wołomińskiego.