Rolnicy podziękowali za tegoroczne plony

Data: 18.09.2018 r., godz. 15.48    1630
Tegoroczne Dożynki Powiatowo – Gminne odbyły się 16 września 2018 r. na terenie Stadionu Miejskiego w Tłuszczu. Organizatorami uroczystości byli: Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski oraz Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk.
Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Tegoroczne Dożynki Powiatowo – Gminne odbyły się 16 września 2018 r. na terenie Stadionu Miejskiego w Tłuszczu. Przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, piękny, wielobarwny korowód składający się z ponad dwudziestu delegacji wieńcowych, starostów dożynkowych oraz władz powiatu, gminy, pocztów sztandarowych, rolników i zaproszonych gości, przemaszerował pod scenę, gdzie rozpoczęła się Msza Święta dziękczynna.

Na uroczystość przybyło wielu gości. Jednakże to rolnicy zostali przywitani w sposób szczególny. To do nich skierowane były podziękowania za chleb, plony i ich niezmiennie ciężką pracę. Starostami tegorocznych Dożynek byli Państwo Anna i Edward Rojeccy rolnicy z Tłuszcza, którzy swoje gospodarstwo rodzinne o pow. 16,00 hektarów prowadzą od 1998 r.

Po mszy świętej odbyła się piękna ceremonia dzielenia chlebem. Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski wraz z Burmistrzem Tłuszcza Pawłem Bednarczykiem i starostami dożynek dzielili się chlebem z mieszkańcami i gośćmi zgromadzonymi na uroczystości.

W czasie dożynek zostały wręczone szczególne odznaczenia oraz roztrzygnięto wiele konkursów przygotowanych przez organizatorów. Z rąk gospodarzy odznakę ,,Zasłużony dla Rolnictwa” w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymał Pan Józef Kuziak. W konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy przyznano trzy I miejsca i nagrody w kwocie w kwocie 1 200 zł dla sołectwa Jarzębia Łąka, sołectwa Sitki oraz KGW z Roszczepu. Wyróżnienia i nagrody pieniężne w kwocie 700 zł. otrzymały sołectwa: Postoliska, Strachówka, Postoliska, Szewnica, KGW Równe, KGW Dąbrówka. Nagrody specjalne w kwocie 1000 zł. otrzymali: KGW Wola Rasztowska oraz sołectwo Jasienica. Pozostałe 11 delegacji otrzymało nagrody za udział w konkursie po 300 zł. W konkursie na Skarby Powiatu Wołomińskiego wręczono nagrody rzeczowe dla zwycięzców I, II i III miejsca w kategoriach: zboża, rośliny okopowe, warzywa i owoce oraz pozostałe uprawy. Nie zbrakło konkursów kulinarnych, jak np. konkursu na najlepszy smalec dożynkowy.

Ponadto Pan Grzegorz Kmiołek z Mokrej Wsi, Pan Piotr Stępień z Szymanówka oraz Pan Zbigniew Brzozowski z Kozłów zostali wyróżnieni za największe i najbardziej produkcyjne gospodarstwo rolne. Dowiedzieliśmy się kto ma najładniejszy ogródek, kto jest najaktywniejszym pszczelarzem, sołtysem, które sołectwo działa najprężniej oraz kto zwyciężył w gminnej olimpiadzie wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym i przedsiębiorczości. Na dożynkach zostały także wręczone Medale Pro Masovia: na ręce: Prezesa Marcina Ołdaka dla Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej, dla Pani Apolonii Sasin, Pani Mieczysławy Kaski oraz Pani Anny Jaworskiej.

W części artystycznej wystąpiły rozśpiewane zespoły KGW z Roszczepu, KGW z Dąbrówki, zespół „Jasieńki”, KGW z Sulejowa, KGW ze Strachówki, Klub Seniora Uśmiech Jesieni. Uroczystość uświetnił także występ Chóru Miejskiego LUX MEA. Niezaprzeczalną gwiazdą wieczoru był Janusz Laskowski. Zaraz po nim do łez rozbawił publiczność Kabaret Moherowe Berety, a na koniec imprezy wystąpił zespół „BOBI”.

Jak na dożynki przystało, nie zabrakło stoisk organizacji i kół promujących produkty lokalne oraz wystawy plonów i płodów rolnych. Atrakcje przygotowane przez organizatorów oraz piękna, słoneczna pogoda przyciągnęły tłumy uczestników, którzy bawili się na stadionie miejskim w Tłuszczu do późnych godzin wieczornych.