II Tłuszczański Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych

Data: 20.06.2018 r., godz. 16.00    2012
W dniu 17 czerwca 2018 r. na terenie stadionu miejskiego w Tłuszczu odbyła się iście królewska uczta kulturalna -
II Tłuszczański Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych (TFMOD). Organizatorami tego wydarzenia byli: Gmina Tłuszcz, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu, Stowarzyszenie Szkoła Sztuk Walki i Samoobrony Kobra oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza. Współorganizatorem festiwalu był Powiat Wołomiński.
Honorowy patronat nad II TFMOD objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Patroni medialni wydarzenia to: Radio dla Ciebie, Radio FaMa z Wołomina, „Goniec Tłuszczański”, „Express Tłuszcz”, „Kurier W” i „Życie Powiatu na Mazowszu”.
W drugiej edycji festiwalu wzięło udział jeszcze więcej orkiestr niż w roku ubiegłym. Gospodarze mieli przyjemność gościć: RADZYMIŃSKĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ pod dyrekcją Zbigniewa Kusia, POWIATOWĄ ORKIESTRĘ VOX CORDIUM Z PRZYSUCHY pod dyrekcją Waldemara Cichawy, ORKIESTRĘ DARMANISTA Z BRAŃSZCZYKA pod dyrekcją Dariusza Pieńkosa, DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ Z MOGIELNICY pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego, SKIERNIEWICKĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ pod dyrekcją Marcina Zarzyckiego, MIEJSKĄ MŁODZIEŻOWĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ Z SIERPCA pod dyrekcją Michała Głowackiego, MŁODZIEŻOWĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ Z KURZĘTNIKA pod dyrekcją Mariusza Brzezickiego, MŁODZIEŻOWĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ IM. FELIKSA DZIERŻANOWSKIEGO Z GRODZISKA MAZOWIECKIEGO pod dyrekcją Tomasza Kirszlinga, MŁODZIEŻOWĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ Z SOKÓŁKI pod dyrekcją Leszka Szymczukiewicza.
Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu. Tuż po niej odbyła się parada ulicami miasta. Gospodarze, czyli MOD z Tłuszcza, zamknęli paradę, która była nie tylko ucztą dla ucha, ale piękne wielobarwne mundury orkiestrantów cieszyły także oczy licznie zgromadzonych widzów. Tuż przy bramie wejściowej na stadion miejski w Tłuszczu na Orkiestry oczekiwało trzyosobowe Jury, które oceniało pierwszy element konkursowy, tj. zatrzymanie orkiestry i ponowne ruszenie orkiestry z marszem. Już na terenie stadionu miejskiego, tuż przed sceną, odbyło się uroczyste przywitanie i prezentacja orkiestr. Wszystkie orkiestry wykonały wspólnie „Marsz Tłuszcza” i utwór „Happy Marching Band”. Następnie odbyły się przesłuchania konkursowe. Każda z orkiestr na swój koncert estradowy przeznaczyła 20 minut. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza po dyrekcją Sławomira Łagockiego, jako gospodarz, honorowo oddała palmę pierwszeństwa zaproszonym orkiestrom i nie stanęła do konkursu, niemniej jednak dała wspaniały popis umiejętności w pozakonkursowym koncercie estradowym. Jury, którego przewodniczącym został Tomasz Labuń, przyznało puchary oraz nagrody finansowe: I miejsce – Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Kurzętnika, II miejsce – Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Sokółki oraz III miejsce – Młodzieżowej Orkiestrze Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego z Grodziska Mazowieckiego. Dodatkowo wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową za wysoki kunszt wykonawczy otrzymały Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Sierpca oraz Skierniewicka Orkiestra Dęta. Została także przyznana specjalna nagroda publiczności, którą otrzymała Radzymińska Orkiestra Dęta. Ponadto pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w II TFMOD, statuetkę w kształcie nutki oraz słodkie upominki.
Współorganizator festiwalu Powiat Wołomiński ufundował zaproszonym orkiestrom ciepły poczęstunek oraz pokrył koszty przejazdu orkiestr na II TFMOD.

Druga edycja Tłuszczańskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych na długo pozostanie w pamięci orkiestrantów i zgromadzonej publiczności, wyróżniając się bardzo wysokim poziomem i widowiskowością pokazów. Należy również zwrócić uwagę na duży wkład kapelmistrzów, instruktorów oraz muzyków orkiestr w przygotowanie programów estradowych, które jury oceniło bardzo wysoko. Składamy gratulacje za zaangażowanie i determinację w procesie edukacji muzycznej. Przedstawiciele władz, przybyli goście oraz młodzieżowe orkiestry dęte wyraziły nadzieję na kolejną edycję festiwalu w przyszłym roku.

Opracowanie: CKSiR w Tłuszczu