Konstancja Molewska oczarowała Powiat Wołomiński

Data: 15.05.2018 r., godz. 16.00    2256
Pochodząca z Ciechanowa Konstancja Molewska zdobyła Grand Prix II Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej. Podczas dwudniowego wydarzenia przed Jury zaprezentowało się 19 młodych artystów z różnych części Polski.
W historii naszego powiatu, zwanego „Ziemią Cudu nad Wisłą”, pieśń żołnierska zajmuje miejsce szczególne. Towarzyszyła ona przy odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, a później była pieśnią wielkiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, w którym mieszkańcy ziemi wołomińskiej i radzymińskiej odegrali znaczącą rolę. Cieszy mnie, że Ogólnopolski Festiwal Pieśni Legionowej na stałe zagościł w kalendarzu imprez kulturalnych naszego regionu. Wierzę, że zarówno dla młodych uczestników, jak i publiczności festiwal będzie wyjątkową lekcją historii, a także przypominał o roli powiatu wołomińskiego w najważniejszych wydarzeniach w dziejach Polski – tłumaczy Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński, jeden ze współorganizatorów wydarzenia.

Finał drugiej edycji festiwalu odbył się w dniach 12 i 13 maja w Sali Widowiskowej w Zielonce. Poprzedzony został konkursami rejonowymi w Ostrowi Mazowieckiej, Wyszkowie i Ciechanowie, a także wstępnym przesłuchaniem, w którym wyłoniono 19 finalistów. Pierwszego dnia konkursowego weekendu uczestnicy zaprezentowali najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne, stanowiące fundament naszej narodowej tożsamości.

Jury, któremu przewodniczył ceniony dyrygent i kompozytor Bolesław Szulia, podkreślało wysoki poziom artystyczny wszystkich solistów. Nie zwalniało to jednak sędziów ze wskazania tych najlepszych. Decyzję Jury podjęło już w sobotę, jednak na jej publiczne ogłoszenie publiczność musiała poczekać do niedzielnego Koncertu Galowego. Z kolei pierwszy dzień festiwalu uświetniony został koncertem Sanockiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej AVANTI, której występ zorganizowany został z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Podczas wieńczącego wydarzenie Koncertu Galowego oprócz wyróżnionych uczestników zaśpiewali Arletta Lemańska, aktorka oraz śpiewaczka, Magdalena Tunkiewicz, dyrektor programowy festiwalu oraz Wojciech Bardowski, dyrektor festiwalu. Publiczność mogła wysłuchać pieśni legionowych w ciekawych aranżacjach, często w wykonaniu duetów bądź podczas wspólnego występu wszystkich laureatów. Tuż po ostatnim występie ogłoszone zostały wyniki. Grand Prix festiwalu przyznane zostało Konstancji Molewskiej z Ciechanowa. Drugie miejsce przypadło Jakubowi Kołodziejowi z Rzeszowa, a trzecie Monice Andrzejewskiej, reprezentującej Brańszczyk. Dodatkowo Jury postanowiło wyróżnić Karolinę Czarkowską z Ostrowi Mazowieckiej, Martę Majek z Wesołej oraz Patrycję Florczak z Klembowa. Ponadto Wojciech Bardowski, dyrektor festiwalu przyznał specjalną nagrodę Kindze Kisiel z Ciechanowa.