Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

Tłumy widzów na premierze filmu w Pałacu w Chrzęsnem

Data: 23.04.2018 r., godz. 13.00    2068
Premierowy pokaz filmu „Chrzęsne Wincentyny Karskiej”, który odbył się 22 kwietnia w Pałacu w Chrzęsnem, przyciągnął bardzo liczną publiczność. Gości było tak dużo, że część osób dokument oglądała w plenerowej scenerii.

Na widowni zasiedli potomkowie tytułowej bohaterki filmu: rodzina Wiśniewskich i Higersbergerów, a także wicestarosta Adam Łossan, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, przewodnicząca Rady Gminy Strachówka Anna Ołdak, sekretarz Powiatu Aneta Piotrowska oraz liczne grono mieszkańców Chrzęsnego i okolic.

Dokument powstał na zlecenie Powiatu Wołomińskiego, a jego pomysłodawcami i twórcami są Marcin Ołdak - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej i Waldemar Brzeziński z Klubu Historycznego Jasienica. Film opowiada o ostatniej właścicielce dóbr Chrzęsne – Wincentynie Karskiej, z domu Koskowskiej. Wincentyna była żoną Zygmunta Karskiego – domniemanego syna cara Aleksandra II. Miała dwoje dzieci: Elżbietę i Zygmunta – poetę, współtwórcę grupy Skamander. W swoim dorobku w Chrzęsnem gościła przedstawicieli sztuki, w tym malarza impresjonistę Władysława Podkowińskiego. Podczas II wojny światowej pomagała oficerom Armii Krajowej. W 1944 roku władze komunistyczne skonfiskowały jej majątek. Wincentyna Karska żyła 92 lata. Zmarła w 1957 roku. Została pochowana w grobowcu rodzinnym w Postoliskach. W Chrzęsnem główna ulica nosi jej imię.

Autorzy filmu dotarli do rodziny Wincentyny Karskiej: p. Wandy Wiśniewskiej, p. Ewy Wiśniewskiej-Zuchowicz i p. Zdzisława Ludwika Wiśniewskiego oraz do dawnych mieszkańców czworaków dworskich: p. Krystyny Trojanek, p. Stanisławy Karolak i p. Haliny Szczepińskiej, którzy w filmie wspominają dziedziczkę Chrzęsnego. Swoją wiedzą na temat funkcjonowania Pałacu w Chrzęsnem na przełomie XIX i XX wieku podzielił się również redaktor Radia dla Ciebie – Piotr Łoś.

Po obejrzeniu filmu „Chrzęsne Wincentyny Karskiej” publiczność nagrodziła twórców dzieła gromkimi brawami. Starostwo Powiatowe w Wołominie przygotowało dla każdego gościa upominki: płytę z filmem oraz folder promocyjny o Pałacu w Chrzęsnem. Kuluarowe rozmowy z twórcami filmu oraz rodziną trwały do późnych godzin wieczornych.

Powiat Wołomiński, który dołożył swoją cegiełkę do powstania filmu ma już pomysły na kolejne projekty. Szczegóły już wkrótce...