III edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy:
JAN PAWEŁ II – NAUCZYCIEL PATRIOTYZMU

Data: 06.04.2018 r., godz. 15.00    2183
Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Tłuszczu i Powiat Wołomiński. W tym roku głównym motywem było uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
„Przyszłość Polski zależy od was i musi od was zależeć. To jest nasza Ojczyzna - to jest nasze "być" i nasze "mieć". I nic nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość tego naszego "być" i "mieć" zależała od nas”. (Jan Paweł II, Gdańsk, 12 czerwca 1987 r.)
Honorowy patronat nad konkursem objęli: JE ks. Biskup Marek Solarczyk, Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski, Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, Dziekan Parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu ks. Dariusz Skwarski oraz Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej.
Celem tej inicjatywy było poszerzenie wiedzy o życiu, osobowości i dorobku Jana Pawła II, przybliżenie i propagowanie nauczania Ojca Świętego dotyczącego patriotyzmu.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas IV–VII ze szkół podstawowych Powiatu Wołomińskiego. Konkurs przebiegał w dwóch etapach i poległ na rozwiązaniu testu wiedzy przygotowanego przez Wydział Nauki Katolickiej Wydziału Kurii Warszawsko-Praskiej. Finał odbył się 27 marca 2018 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Tłuszczu. Wydarzeniu towarzyszyły duże emocje ze względu na wysoki stopień trudności i bogaty zakres wiedzy, który obejmował znajomość biografii Karola Wojtyły, historię Polski XX wieku, homilie wygłoszone do Polaków w czasie pielgrzymek z 1979 r., 1983 r., 1987 r. i 1999 r.
Poziom prac uczestników finału był wysoki, dlatego organizatorzy nagrodzili nie tylko trzy pierwsze miejsca, ale wyróżnili i przyznali nagrody rzeczowe dla pozostałych finalistów. Było to możliwe dzięki hojnemu wsparciu Powiatu Wołomińskiego, Burmistrza Tłuszcza oraz Lokalnej Grupie Działania Równiny Wołomińskiej. Za to serdecznie dziękujemy. Szczególne gratulacje składamy:
  • Wiktorii Kowalczuk - uczennicy kl. VII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu za zajęcie I miejsca.
  • Wiktorii Karlewskiej - uczennicy kl. V Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu za zajęcie II miejsca.
  • Zuzannie Andrzejuk - uczennicy kl. VII Sportowej Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Wołominie za zajęcie III miejsca.
Po ogłoszeniu wyników był czas na wspólne świętowanie przy torcie papieskim. Mamy nadzieję, że konkurs stał się bodźcem nie tylko do rozwoju osobistego naszych uczniów, ale też był okazją do poczucia dumy narodowej i budowania postawy patriotycznej.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu