mjr Henryk Dobrzański ps. "Hubal"

Data: 09.10.2020 r., godz. 13.37    994
Uroczystości upamiętniające 81. rocznicę pobytu mjr Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal", Krubki-Górki
4 października 2020 roku, w Krubkach-Górkach odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę pobytu mjr Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal" w tej miejscowości na terenie gminy Poświętne, których organizatorami byli prof. dr hab. Witold Modzelewski z żoną, Powiat Wołomiński oraz Gmina Poświętne.

Relacja wideo:

Na terenie Hotelu Pałac Alexandrinum , gdzie znajduje się pomnik upamiętniający majora odbyła się polowa Msza Święta, prelekcja historyczna pułkownika dr hab. Prof. ASzWoj Juliusza S. Tyma, Apel Poległych, ceremonia złożenia wieńców i wiązanek oraz koncert orkiestry wojskowej.
- Postawa żołnierska „Hubala” stała się symbolem walki o wolność i niepodległość Polski. Symbolem poświęcenia dla Ojczyzny – powiedział w trakcie przemówienia okolicznościowego Adam Lubiak - Starosta Wołomiński. List skierowany do uczestników obchodów przez Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzatę Gosiewską odczytała zebranym radna Sejmiku Woj. Mazowieckiego Katarzyna Lubiak.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. wnuk mjr Henryka Dobrzańskiego – Henryk Sobierajski, poseł na Sejm RP Piotr Uściński, radni Sejmiku Woj. Mazowieckiego Katarzyna Lubiak i Konrad Rytel, Adam Pietrzak - Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego wraz z delegacją radnych, Wójt gminy Poświętne Sylwester Niźnik wraz z przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Orychem i radnymi gminnymi, burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu Powiatu Wołomińskiego.
Starosta wspólnie z Przewodniczącym Rady i Wicestarostą przekazali na ręce współorganizatorów, wnukowi majora „Hubala” oraz prof. Tymowi pamiątkowe medale i ryciny wykonane z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo wszystkim przybyłym gościom i mieszkańcom oraz asyście wojskowej, delegacjom pocztów sztandarowych szkół, OSP i związków kombatanckich: Związku Sybiraków Koło w Wołominie, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Wołominie.